Latere werving kan met opgedane ervaringen rekening houden. d. Het wordt in meerder mate mogelijk gevoelens van korpsgeest en traditie te brengen in de verschillende eenheden. In een voordracht voor de Vereeniging tot beoefening van de Krijgswetenschap over „Legerevolutie" door P. P. C. Col- lette, vinden we als een voorbeeld van intensieve werving ver meld, hoe in 1813 onder leiding van een kolonel-directeur van de algemeene werving in Holland in twee jaar tij'ds een geheel nieuw staand leger werd gevormd, waarbij o. a. werden opge richt de Jagers van Heemskerk, het 4e Regiment Etrangers (Oranje-Pruisen), het 13e Bataljon van Linie van Twent, het Oranje-Legioen, 2 Bataljons Luiker Walen, 2 Regimenten Nassauers, 4 Regimenten Zwitsers. Hetzelfde beginsel van in deeling en naamgeving vindt, naar bekend, ook in Engeland toepassing. Een korps, dat den naam draagt van „the Kings own Scottish Borderers" (Schotsche grensbewoners), onlangs in Shanghai gedebarkeerd, moet in trots over zoo'n naanij wel een sterke mate van korpsgeest en solidariteit gevoelen. e. Als officieren en kader in beginsel ook na de opleiding bij hun onderdeelen ingedeeld blijven, dan schijnt het, ook wegens het feit dat zij hun eigen menschen hebben geworven, wel heel zeker, dat over de geheele opleiding een frissche geest komt, die een eventueel gemis aan routine voor wat betreft het elementair-individueele gedeelte der opleiding, meer dan vergoedt. Daarmede wordt het ook mogelijk den band tusschen meer deren en ondergeschikten, waaraan de theorie zooveel waar de hecht, ook praktisch te vormen en krachtig te maken. Dan zal de wetenschap, dat officieren en kader met hun menschen ook voor een politioneele taak, de handhaving van rust en orde, hetzij op Java of in de Buitengewesten, kunnen worden gesteld, blijken van buitengewoon krachtigen invloed te. zijn, die de noodzaak van geselecteerde troepen buiten Atjeh opheft. Dat bij een volwaardige, ongebroken opleiding de kader- eischen op den voorgrond treden, dat aan officieren, voor een duidelijke en dankbare taak gesteld, positieve eischen kunnen worden gesteld, kan niet anders dan een voordeel worden geacht. De kadervorming zal daarvan den gunstigen invloed ondergaan, stijging van het geheele kaderpeil zal er het gevolg van zijn. Beoordeelingen van officieren worden zuiverder en scherper. g. Geen recruteering kan in toegewijder handen worden gelegd, verloopt zoo vlot, is wat tijd en arbeid betreft zoo economisch, wat geld betreft zoo zuinig als de hier bedoelde, de levée en masse, goed opgezet, goed voorbereid, goed geleid. 663

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 25