h. Indien de dag van ingang van dienstverband voor alle in- heemschen op één datum wordt gesteld, wordt een aanzien lijke vereenvoudiging van administratie verkregen, die voortdurend en in alles doorwerkt. Verloven, herverbintenissen, paspoorten, worden tot over zichtelijke factoren in het legerbeheer. Hoewel het voorgaande hoofdzakelijk van toepassing is op het belangrijkste contingent van ons leger, dat van Java afkomstig is, past ook de recruteering en opleiding van andere inheemsche landaarden in dit systeem. De gebiedsdeelen als Menado, Ceram, Ambon en andere eilanden, alle van betrekkelijk geringe uitge strektheid, zullen zich te gemakkelijker aanpassen aan een recru teering eens per jaar. Wij dienen nog rekening te houden met de mogelijkheid, dat de organisatie zich niet kan voegen naar de eischen der opleiding, als in de 3e oplossing aangegeven. Dat dus de vorming van zes recrutenbataljons in stede van drie depót-bataljons, niet moge lijk is. Voor dat geval geven we een variant op de 3e oplossing, hier uit bestaande, dat de opleiding zal geschieden bij zooveel bataljons in regimentsverband, als aan de formatie te kort komen om het getal recrutenbataljons op zes te brengen. Het bezwaar dat een zoodanig bataljon gedurende acht maan den op twee jaar niet te mobiliseeren is, moge worden afgemeten naar de huidige, niet of onvoldoende te verbeteren toestand. De hiervoor gegeven oplossing 2 en 3 moge in een tijdvak van bezuiniging op het aantal soldaten, zooals zich een viertal jaren geleden inzette, een tijdvak dat samenviel met de overneming van de taak van de Gewapende Politie, en waardoor op eiken man, afgeleverd door de depót-bataljons, beslag werd gelegd voor ander dan opleidingswerk, onmogelijk een toepassing hebben kunnen vinden, op dit oogenblik staan we er geheel anders voor. Gelden voor het herstel van de legersterkte zijn toegestaan, zoo dat een herstel van den toestand van enkele jaren geleden, (één depót-bataljon, en drie veldbataljons meer) geen utopie behoeft te zijn. Zou onder normale omstandigheden de verlenging van de op leiding buiten de veldbataljons van acht maanden tot twee jaar, zonder formatieuitbreiding, tengevolge hebben, dat de aanvulling der veldbataljons twee maal niet zou kunnen plaats hebben, nu de recruteering met eenige duizenden recruten zal worden uitge breid, vervalt ook dit bezwaar en wordt een geleidelijke overgang mogelijk gemaakt. 664

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 26