2. OVER RECRUTEERING, OPLEIDING EN ORGANISATIE. door E. G. DÖBKEN. A. Inleiding. Recruteering, opleiding en organisatie zijn elementen van leger vorming, die, op vele punten in elkaar grijpend, onderling afhan kelijke problemen vormen, waarvan de oplossing zich naar zoovele omstandigheden heeft te regelen, dat deze voor geen twee legers gelijk is. Wij zullen hieronder in het bijzonder nagaan hoe zich voor de infanterie van ons leger het vraagstuk der opleiding, in zijn afhankelijkheid van recruteering en organisatie, stelt, hoe gekunsteld en gewrongen een oplossing moet worden geacht, die in vroeger jaren onder zoo heel andere omstandigheden mag hebben voldaan en hoe een andere oplossing is te verkrijgen die zich aanpast aan nieuwe eischen en nieuwe mogelijkheden. Alvorens hiertoe over te gaan, zullen we vluchtig het verband aangeven, dat elders tusschen de hiervoor genoemde elementen bestaat. Militielegers. Aangezien het vredeswerk der militielegers neerkomt op voor bereiding voor den oorlog, dat is opleiding, zal in het algemeen de legerleiding de eischen der opleiding op den voorgrond plaatsen. Zoo luidt dan ook art. 3 pt. 3 van de wet Painlevé (1926) op de algemeene organisatie van het leger in Frankrijk: „de militaire organisatie van het land verzekert de militaire opvoeding van de staatsburgers". Naar aanleiding van een in het begin van dit jaar voor de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap gehouden voordracht van luitenant-kolonel P. Donk over „Verbetering van de landmacht door overgang tot een ander stelsel van legervorming met een kleinere kern van beroepskader" zegt de generaal-majoor van Dam van Isselt: „Tot de allerbelangrijkste legervraagstukken behoort zeker dat, hoe wij de opleiding van onze krijgsmacht op «en redelijk peil houden". „Nu het leger een groot oefeninstituut is geworden, is er meer dan ooit en voor alles behoefte aan een regelend orgaan voor de 640

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 2