3. GASMASKERS. door Dr. H. J. VAN GIFFEN en A. GOTTSCHAL. II. Het gasmasker E. Het eigenlijke gelaatsmasker kwam in 6 verschillende tailles voor, No. 0 was het kleinste, No. 5 was het grootste type. Zoo had men de beschikking over een voldoende aantal grooten voor de verschillende normale hoofdvormen. [Voor abnormale schedels en aangezichten litteekens, wonden werd bij het Duitsche leger een Masabteilung ingevoerd]. Om te bepalen, welk nummer voor een bepaald persoon het geschikte was, werden twee maten opgenomen, waarvan de voor naamste gemeten werd van den linkerslaap over de wangen en onder de kin naar den rechterslaap. De afmeting werd uitgedrukt in centimeters. Deze grootheid ligt doorgaans tusschen 33 en 40 c.M., voor afmetingen boven en beneden deze getallen wor den doorgaans resp. tailles 5 en 0 verstrekt. De meest voorko mende nummers zijn 2 en 3. Het totale gewicht van het complete gasmasker is 1.525 Kgr. Het eigenlijke masker met bus en rubberslang weegt 1.1 Kgr. De maskerzak met draagband heeft een gewicht van 0.377 Kgr. De tube zalf met kaartje weegt 0.048 Kgr. De vullingsbus is een op dwarse doorsnede wijde ovale me talen buis, aan boven- en onderzijde plat. De bus is ter verkrij ging van grooter stevigheid 6 maal geribd. De hoogte bedraagt 14,3 c.M., de lengte 11,3 c.M. de breedte 6,2 c.M. De onderzijde bevat het inademingsventiel (10), 4 c.M. in diameter, bestaande uit een gummimembraan, beschermd door een blikplaatje met 6 doorlaatopeningen. Hierboven bevindt zich een koepelvormig blikken geraamte, afgedekt met een draadzeef en een laag celstof (11), waardoor het naar beneden vallen van de korrelvormige antistof voorkomen wordt. Boven de korrels is een laag celstof (watten) (11) aangebracht, om te voorkomen, dat tot poeder overgegane antistof zou worden ingeademd. Op de watten-laag komt een stuk ijzergaas, aangedrukt met behulp van een stevige veer. De vulstof bestaat in hoofdzaak uit gepraepareerde kool (9), al of niet gedrenkt in chemicaliën. Soms wordt ook nog een laag calciumpermanganaat-korrels aangebracht. 669

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 31