Om bij duisternis gas te kunnen waarnemen, wordt wei ge bruik gemaakt van zaklantarens. Aan het vaststellen van de aanwezigheid van giftgassen door den reuk is natuurlijk steeds gevaar verbonden. Men heeft daarom wel technische hulpmiddelen (reageerpapier e d.) te baat genomen. Toch is de reuk in het algemeen het beste en scherpste middel om gas te ontdekken. De aanwezigheid van reukelooze gassen (Koolmonoxyde) en van gassen, die na korten tijd te zijn ingeademd het reukorgaan immuun maken voor de waarneming (mosterdgas), is natuurlijk op deze wijze niet vast te stellen. De chemische hulpmiddelen, die men daartoe heeft voor gesteld, zijn evenwel weinig doelmatig gebleken. Er bestaat een groot verschil in gevoeligheid voor gassen van het reukorgaan bij verschillende individuen. Over het algemeen zijn niet-rookers en geheel-onthouders het gevoeligst. In verschillen de legers werden de gevoeligste individuen geoefend in het her kennen van gassen door den reuk en het naar schatting vaststellen van de concentratie van het vergift. Aldus werd het mogelijk op de vlugste en meest doelmatige wijze de aanwezigheid van strijd gas te signaleeren. Daartegenover werd van de zijde des tegen standers door menging van verschillende gassen getracht het reuk orgaan op een dwaalspoor te brengen. De ontwikkeling van het gaswapen bracht mee, dat het gas masker langzamerhand een persoonlijk uitrustingsstuk werd, dat voor den man een even groote waarde kreeg als bijv. het geweer. Het onderhoud van het masker eischte dan ook evenveel aandacht, als dat van het schietwapen. Het masker moet tegen vocht en vuil beschut worden, de inhoud van de vullingsbus behoort droog gehouden te worden. Na ge bruik reinigt men het maskerdoek met den daarvoor bestemden doek door afbetten. Het zich in de speen en het uitademingsven tiel bevindende speeksel wordt voorzichtig met den doek verwij derd, voorzoover dit zonder beschadiging mogelijk is. Daarna laat men het masker snel in den wind in geen geval in de zon drogen om de laatste sporen van vocht, dat zich aan de binnen zijde van het masker, op de speen en de metaaldeelen bevindt, te verwijderen. Het doorblazen van het uitademingsventiel om het daarin opgehoopte speeksel te verwijderen, verdient aanbeveling. Men houde er evenwel rekening mede, dat de ventielen steeds de zwakke punten van het gasmasker zijn, die alle zorg en aandacht vereischen. Op elk der oogglazen wordt na het gebruikmaken van het masker een korrel brillenzalf ter grootte van een erwt gebracht. De zeep-zalf wordt daarna met een doekje, waarin de tube gewikkeld is, bestreken en uitgewreven, opdat het masker steeds weer voor het gebruik gereed is. 674

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 36