of de tube met brillenzalf en het daarbij behoorende lapje aanwezig zijn of de kaart, naar behooren ingevuld, voorhanden is en of de reinigingsdoek in goeden staat verkeert. 4. Zijn bovengenoemde punten gecontroleerd, dan laat men den man het masker opzetten en gaat na of het masker past en of de ventielen goed werken. Daartoe neemt men de vul lingsbus uit den zak en sluit met de hand het inademings ventiel luchtdicht af. Inademing moet nu onmogelijk zijn. Blijkt ademen toch nog mogelijk te zijn, dan kan dit ver oorzaakt worden door lekken in de vullingsbus, de slang of het uitademingsventiel. Vervolgens neemt men de hand van het inademingsventiel weg en wordt het uitademingsventiel tusschen duim en wijsvin ger stijf gesloten. Nu moet uitademing door beide ventielen onmogelijk zijn. Op het defect raken van het gasmasker tijdens een gasaanval moet de man voorbereid zijn. leder maskerdrager moet weten, wat in een dergelijk geval gedaan kan worden, om het apparaat nog voldoende te doen functioneeren. Zoodra men tijdens een gasaanval merkt, dat men gas inademt, tracht men onmiddellijk den adem in te houden. Allereerst gaat men na of het masker wellicht verschoven is. Blijkt dit het geval te zijn, dan brengt men het weer op de juiste plaats. Blijft het gas dan toch doordringen, dan is of a. de vullingsbus uitgewerkt of b. er is ergens een lek ontstaan. ad a. Het spreekt vanzelf, dat de busvulling slechts een bepaalde hoeveelheid gas vermag vast te leggen. Indien wij bijv. aanne men, dat in de vulling 25 gram watervrije soda [Na2C03] is aangebracht tot het binden van gassen van zuur karakter, dan kan volgens de vergelijking: Na2C03 2HC1 2 NaCl H20 C02 1 molecuul soda (mol. gewicht 106) 1 mol. chloorwaterstofzuur (mol. gewicht 36,5) binden. 106 gewichtsdeelen soda kunnen dus 36,5 gram chloorwaterstofzuur vastleggen of 25 gram soda 8,6 gram HCl. Het neutraliseerend vermogen van den businhoud is dus aan bepaalde grenzen gebonden en afhankelijk van den aard en de hoeveelheid der oorlogsgassen, waarmee de in te ademen lucht verontreinigd is. Waar men tevoren niet weet welke gassen door de bus zullen strijken en in welke concentratie zij in de lucht zullen voorkomen, is nimmer het aantal gebruiksuren van een bepaalde vulling vast te stellen. Toch wordt uit praktische overwegingen bij het gasmasker E op een bepaald aantal gebruiksuren gerekend en is ieder man verplicht op het in den 676

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 38