lijk alleen mogelijk, wanneer men een oogenblik buiten gasgevaar is, zoodat het masker kan worden afgezet. In den stellingoorlog zal men tot het herstellen van gehavende gasmaskers wellicht even gebruik kunnen maken van een gasvrij onderkomen. Echter moet er aan gedacht worden, dat manschap pen, die reeds eenigen tijd aan den invloed van gas hebben blootgestaan, bij het betreden van onderkomens oorzaak kunnen zijn van vergiftiging van daar reeds aanwezige menschen, doordat gas in kleeren en uitrustingsstuken wordt binnengebracht. In den bewegingsoorlog zal men zich in elk geval op boven beschreven primitieve wijze moeten behelpen. Hierboven zagen we reeds, dat het gasmasker E. als een persoonlijk uitrustingsstuk van den man moet worden beschouwd, 't Is daarom noodig, dat een gebruikt gasmasker niet aan een ander mag worden gegeven, alvorens het is gedesinfecteerd. Deze desinfectie behoort te geschieden door de zorg van den geneeskundigen dienst volgens daartoe vastgelegde voorschriften. De ontsmetting van het gasmasker E. kan op verschillende wijzen geschieden. a. officieele methode van het Nederlandsche leger 1. de vullingsbus wordt van het gasmasker afgenomen, nadat het ijzerdraadje, dat de slang boven op de bus klemt, voor zichtig is losgemaakt; 2. de speen wordt gereinigd met watten en water c.q. zeepsop 3. het masker wordt zonder vullingsbus in de goed sluitende formaline-kast gehangen, waarin het 3 uur verblijft, nadat de deur is gesloten. In de kast worden 15 formaline-pastilles a 1 gram per 1 M3 inhoud verdampt 4. nadat het masker uit de kast genomen is, wordt het gedu rende 5 minuten in water gelegd en daarna buiten invloed van direct zonlicht opgehangen tot het droog is en geen reuk van formaline meer waarneembaar is 5. de vullingsbussen worden weer aan de slang bevestigd, waar bij in plaats van het ijzerdraad beter van touw gebruik gemaakt wordt 6. de gasmaskerzakken worden eveneens ontsmet door ze na mechanische reiniging tegelijk met de maskers in de formaline- kast te hangen of wel door ze in een l°/0's formalineoplos- sing gedurende drie uur ondergedompeld te houden. b. een andere, doelmatiger methode is de volgende 1. de bus verwijderen; 2. alle deelen met een droge doek schoonmaken 3. het eigenlijke masker aan den binnenkant met lauw zeep water afwasschen, met een borsteltje de speen afborstelen, daarna naspoelen met schoon water 4. in den wind, buiten direct zonlicht drogen, waarbij een houtje tusschen de neusklem gezet wordt en er voor gewaakt wordt, dat het uitademingsventiel vrij hangt; 678

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 40