5. de droge maskers 3 uur in de formalinekamer desinfecteeren, de maskers en zakken het binnenste buiten gekeerd; defor- maline-ontwikkeling heeft plaats door op 100 M3 kamerinhoud 2 K.Gr. ongebluschle kalk te overgieten met 2 L. kokend water en hieraan toe te voegen 200 c. M3 formaline 30 °/0; 6. het houtje tusschen de neusklem wegnemen; 7. de oogglazen met zeepzalf behandelen; 8. de bus aan de slang verbinden met behulp van touw. De zorg voor het gasmaker, de theoretische kennis van de samenstelling ervan en de wetenschap, hoe er mee te handelen in verschillende omstandigheden, zijn niet de eenige factoren, die het masker tot zijn recht doen komen. Bovendien moet als eisch gesteld worden, dat de maskerdrager volkomen vertrouwd is met het gebruik ervan. Hij moet daarin zóó goed geoefend zijn, dat hij mechanisch het apparaat op de juiste wijze, op het juiste oogenblik en in den kortst mogelijken tijd weet te gebruiken tot eigen behoud. (Zoo moet bijv. het brengen van het masker uit de afwachtingsstelling in den beschermingstoestand in 2 secunden kunnen geschieden). Hij moet van de beschermende eigenschappen van het masker en van zijn persoonlijk vermogen om het te ge bruiken zoo zeer overtuigd zijn, dat hij een absoluut vertrouwen in het apparaat bezit. Eerst dan zal het masker hem in het ge bruik de minst mogelijke last veroorzaken en zijn moreel helpen ophouden. Alleen door stelselmatige oefening in het gebruik van het masker kan dit bereikt worden. Het zou aanbeveling verdienen den soldaat eenig begrip van de physiologie der ademhaling bij te brengen. De mogelijkheid hiervan zal in het algemeen uitgesloten zijn, alleen het kader zal men de voornaamste feiten betreffende het verbrandingsproces duidelijk kunnen maken, liefst aan de hand van eenvoudige proeven. Het is evenwel noodzakelijk allen, alvorens zij in het gebruik van het gasmasker worden geoefend, het besef bij te brengen, dat de soldaat zijn ademhalingsorganen op de meest doelmatige wijze behoort te gebruiken en dat hij nimmer buiten adem mag geraken. Hij moet leeren zijn lichaamsinspanning en zijn wijze van ademen zoo te regelen, in verband met den ademweerstand van zijn gasmasker, dat het afrukken van het apparaat om het buiten adem zijn op te heffen, nooit kan voorkomen. Treedt een begin van versnelde ademhaling op, dan wordt óf langzamer gearbeid of tot den rusttoestand overgegaan, het masker wordt echter nooit uit eigen initiatief afgenomen. Bij de instructie in de oefening met het gasmasker is het aan den instructeur te wijten, indien de man buiten adem geraakt. Hij heeft er nauwlettend acht op te geven, dat de eischen aan de ademhalingsorganen van den man gesteld, niet den grens van 679

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 41