het kunnen overschrijden. Doet hij dit niet, dan rukt de man het masker af, waardoor niet alleen de oefening, ten doel heb bende aan het gebruik van het gasmasker te gewennen, haar waarde nagenoeg geheel verliest, maar ook het moreel van den man, het vertrouwen op het gasmasker, ernstig lijden. Voorts verdient het aanbeveling, dat officieren en kader bij de oefeningen [pionieren, lichaamsoefeningen, A. V. O.-oefeningen, schieten enz.] zelf steeds met opgezet gasmasker het voorbeeld geven, waardoor de soldaat de overtuiging krijgt, dat er niet te veel van hem gevergd wordt en de leiders zelf in training blij ven en leeren met het gasmasker op bevelen en aanwijzingen te geven. Eerst als den man de noodige begrippen als bovenbedoeld zijn bijgebracht, kan men tot de practische oefeningen overgaan, waarbij vooropgesteld moet worden, dat het begin eenvoudig en gemak kelijk moet zijn, om langzamerhand hoogere eischen aan het ademvermogen te stellen. Hiervoren is reeds beschreven Draagwijze, overgang in de afwachtingsstelling, overgang in den beschermingstoestand, het afnemen, het opbergen en het reinigen van het gasmasker. Eerst wanneer de man hierin behoorlijk geoefend is, kan hij zich met het gasmasker leeren bewegen, bijv. volgens de volgen de schemata: le oefening: Tenue zonder uitrusting. Een baan van 100 M. wordt uitgezet. Op 30 M. van het begin punt en op het eindpunt wordt een goed zichtbare vlag geplaatst. De manschappen zetten, nadat de brilleglazen zijn ingewreven, de gasmaskers op en blijven gedurende 5 minuten bij elkaar staan aan het beginpunt van de baan in rust. De instructeur overtuigt zich dat alle maskers goed werken. Daarna laat hij de manschap pen één voor één het volgende verrichten: heen 30 M. looppas tot de vlag, kalm tempo; 70 M. gewone pas tot het eindpunt, voorgeschreven tempo; terug 70 M gewone pas tot de vlag, voorgeschreven tempo; dan 30 M. looppas als voren. De instructeur gaat van iederen man bij aankomst na of het gasmasker nog juist op het gezicht sluit en of de man normaal ademhaalt. Eerst nadat de laatste man is aangekomen en gecon troleerd of de ademhaling rustig is, worden alle maskers afgezet. Tijdens de oefening wordt er niet gesproken, de handen wor den op den rug gehouden om te beletten, dat de man iets aan zijn masker verschuift. Controle van de ademhaling door den instructeur moet na iedere inspannende oefening worden gehouden. Totale draagtijd (gedurende de le oefening) per man niet langer dan ongeveer 20 minuten. De controle geschiedt zoo mo gelijk met een chronometer. 680

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 42