Naar de hierboven gegeven voorbeelden kunnen verder allerlei oefeningen worden gehouden, die zoo gekozen moeten worden, dat het daarbij te verbruiken arbeidsvermogen slechts geleidelijk stijgt. Zoo kunnen langere marschoefeningen, verder fietsoefeningen, gymnastiek-oefeningen, enz. gehouden worden en kan met op gezet masker getraind worden in spreken, telefoneeren, schrijven, kaartlezen, schieten, enz. Ten slotte moet elke geoefende minstens 3 uur met het gas masker in beschermingstoestand allerlei arbeid kunnen verrichten, die van hem als soldaat geëischt kan worden, zonder dat het apparaat hem bijzonderen last veroorzaakt. Ten slotte moet nog gewezen worden op de noodzakelijkheid het gasmasker, direct nadat het door den man is aangepast en ontvangen, in de gaskamer op gasdichtheid te onderzoeken. Dit onderzoek wordt later tijdens de oefeningen zoo nu en dan her haald. Het heeft plaats in een vertrek, dat van een portaal met twee deuren, een zg.n. luchtsluis, is voorzien, dat gasdicht ge sloten kan worden (gaskamer) en waarvan men de kubieke inhoud nauwkeurig kent. Het wordt gevuld met een bepaalde concentra tie van een of ander onschuldig, doch sterk prikkelend gas. Hier voor kunnen allerlei gassen in aanmerking komen. In Nederland werd wel een oplossing van aetherische mosterdolie (d.i. niet dezelfde stof als mosterdgas) in de gaskamers verstoven. Ons komt het broomaceton (CH2Br COCH3) in een concentratie 1 1000000 het meest aanbevelenswaard voor. De te onderzoeken gasmaskers worden voor de gaskamer op gezet, daarna gaat men binnen en verblijft er gedurende 5 minuten. Men mag dan geen hinder van het gas ondervinden. Na afloop van den beproevingstijd kan men het gasmasker even aan een der zijkanten laten oplichten, de man zal dan onmiddellijk de inwerking van het sterk traanverwekkend broomaceton op zijn oogen onder vinden en overtuigd worden van de beschermende vermogens van het gasmasker. Hierdoor kan men hem dus al aan het begin van zijn oefeningsperiode vertrouwen in het beschermingsmiddel bij brengen. Om dezelfde reden is het ook aan te bevelen herhaal delijk de maskers in de gaskamers te doen beproeven. Stappen we thans van de behandeling van het gasmasker E af, dan dient de historische ontwikkeling van het masker bij het En- gelsche leger vervolgd te worden. Met de 'fabricatie van den Small boxrespirator werd in Juni 1916 begonnen en medio Augustus werd overgegaan tot de ver strekking ervan aan de leger- en divisiegasscholen, alwaar een voorloopige instructie in het gebruik van het gasmasker werd ge geven. Op 27 Augustus 1916 werd het tweede leger van den Small boxrespirator voorzien (172600 stuks), daarna achtereenvol gens de andere legers. Eind 1917 bezat ieder een dergelijk masker; de large boxrespirator en de P. H.G. helmets waren verdwenen en als reserve voor de gastroepen werden P. H. helmets gebruikt, 682

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 44