van cellulose-wadding-lagen, terwijl de rest der vulling meer doelmatig werd samengesteld, nadat men door intensieve proef nemingen met actieve kool en calciumpermanganaat er in geslaagd was de korrels krachtdadiger te maken. De kool en de korrels van Ca(Mn04)2 werden gemengd en niet meer in lagen aangebracht in de N. C. container. Medio Augustus 1917 werd de N. C. vulling in gebruik gesteld; einde 1917 waren alle oude bussen vervangen door N. C. containers. Doch ook deze vinding verleende slechts kortstondige bescher ming tegen nevelvormige gassen. Men zocht en zoekt nog rusteloos naar een afdoend verweermiddel tegen de ultramicronen. Het hierbedoelde vraagstuk is wel als een der moeilijkste op het gebied van den gasoorlog te beschouwen. Begin 1918 werd een weefsel gefabriceerd, dat aan de binnen zijde bekleed werd met cellulose-wadding. De bedoeling was het in den vorm van een zak om de N. C. container te schuiven om de lucht van nevels gezuiverd in de vullingsbus te doen treden. Voor het gebruik te velde werden begin April 1918 aan de troepen een groot aantal dezer overtreksels verstrekt, die evenwel in het groote voorjaarsoffensief van de Duitschers weinig toepassing vonden. Een volgende stap in de ontwikkeling van den Small box respirator was de vervanging van de glazen of celluloid oogvensters door triplex-glazen. Dit uitnemende materiaal bracht een groote verbetering, daar het bij slag of stoot wel kon breken, doch niet uiteenviel tot splinters, die verwondingen konden veroorzaken en bovendien in het gebruik niet snel donkerder van kleur werd. De Small box respirator, gewijzigd en verbeterd zooals hierboven beschreven werd, bleef tot het einde van den oorlog in gebruik. Slechts voor de bedieningsmanschappen van tanks, die, wat het uitzicht betrof, veel hinder van het masker ondervonden, werd een ander beschermingsmiddel toegepast. Zij weiden voorzien van een muilkorfmasker en een afzonderlijke bril. Eind Februari 1918 waren alle P. H. helmets, ook die, welke als reserve hadden dienst gedaan, ingeleverd, omdat zij geen bescherming tegen nevelvormige gassen (arsinen, mosterdgas) verzekerden. De laatste tien maanden van den oorlog is uitsluitend de Small box respirator, voorzien van de N. C. container, gebruikt. Hij heeft in zijn gewijzigden vorm uitstekend voldaan en verleent, behalve een betrekkelijk kortstondige bescherming tegen nevels, een uitnemende beveiliging tegen gasvormige oorlogschemicaliën. Het meest giftige van alle oorlogsgassen bijv., het phosgeen, werd zelfs in een concentratie van 1 100, gedurende langer dan een half uur door dit moderne gasmasker tegengehouden. (Wordt vervolgd). 685

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 47