4. EEN SNELVLOTBRUG VOOR INFANTERIE. door A. van HILLEGONDSBERG. In het handboek voor den technischen dienst bij de veld- compagnieën van het Bataljon Genietroepen Deel III „Gemeen schapsmiddelen", wordt onder meer aangegeven, welke soorten bruggen door de pioniers over breede en snelstroomende rivieren kunnen worden geslagen. Alle daarin voorkomende typen zonder uitzondering hetzij schraag-, ponton-, of vlotbruggen van welken aard ook, ver- eischen den noodigen tijd en verraden daardoor gedurende den bouw al zeer spoedig aan den vijand de plaats, waar de troepen voornemens zijn de rivier over te trekken. Wanneer dus het doel is: een snelle en verrassende aanval op vijandelijke troepen, welke zich aan de overzijde van een breede rivier bevinden, kan geen van de in het Handboek be schreven bruggen gebezigd worden zonder groot gevaar voor ontijdige ontdekking door den vijand; in die omstandigheden zijn dus noodgedwongen vlotten of booten te bezigen, die echter veel minder capaciteit hebben dan bruggen. Er is daarom gezocht naar een brugtype, welke der Infanterie gelegenheid kan geven binnen enkele minuten, in een colonne met éénen, de overzijde te bereiken, daarbij als eisch stellende, dat, wil de overtrekking inderdaad verrassend zijn, de voorbe reidende werkzaamheden eveneens onopgemerkt moeten geschieden. Zoo'n type brug, de z. g. n. „snelvlotbrug", welke blijkens ge houden proeven, aan dien eisch afdoende beantwoordt, zal in de ondervolgende regelen nader worden besproken. A. Beschrijving van het type. Zooals uit bijgevoegde foto's en teekeningen moge blijken, is de brug een soort drijvend kreedek, waarbij de wila's vervangen zijn door volle bamboes en het ijzerdraad door staaldraadkabel tjes, die veel soepeler zijn. De brug wordt in haar geheele lengte van te voren op den oever klaar gemaakt op een plaats die gedekt is tegen waarne ming uit de lucht. Bij rivieren van eenigszins aanzienlijke breedte, b.v. 50 M. of meer, zal één zoo'n groot stuk bedekt terrein lang 686 met drie foto's en zes schetsen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 48