aan te toonen, dat de geest van het Duitsche reglement absoluut juist bleek te zijn; reeds in het begin van den oorlog werd dit door de Franschen gevoeld. Reeds bij de eerste slagen bleek het ten duidelijkste, na het constateeren van de verliezen, geleden tijdens de Duitsche bom bardementen, dat de werkzaamheid van het vuur een functie was van de partiëele en niet van de totale dichtheid, d.w z., dat een snelvuur slechts eenige minuten durend, betere resultaten opleverde, dan een vuur waarbij men een zelfde aantal projec tielen verschoot, over een grooter tijdvak verdeeld. Wanneer men zich niet beperkte, de menschen te tellen die buiten gevecht waren gesteld, doch eveneens de moreele uitwerking op de overlevenden in aanmerking nam, dan kwam duidelijk degroote waarde van het massavuur aan het licht. De artillerievuren waren heftiger dan men verwacht had. Een vuur, alleen gebaseerd op theoretische dieptewerking van het en kele schot, kan niet anders dan onvoldoende resultaten opleveren. Bovendien leerde de harde werkelijkheid de doelen wel naar de belangrijkheid te onderscheiden. Cmdt. Z vervolgt verder Het is aan geen twijfel onderhevig, dat zelfs cmdtn vangroote eenheden geen zuiver denkbeeld hadden, van de resultaten, met concentratie van vuur te verkrijgen. Tot verontschuldiging voert cmdt. Z aan, dat de hoogere artilleiie-cmdtn in het begin niet het recht opeischten, de noodige onderscheiding in de vuren te kunnen brengen. Dit zou hen er misschien eerder toe gebracht hebben, de doelen naar hun belang rijkheid en niet naar de afmetingen te verdeelen. Eind 1914 kwam men er reeds toe, het werkzaam te bevuren deel van het doel per batterij te verkleinen en het munitiever- bruik op te voeren. Men concentreerde het vuur van twee of meer batterijen op één doel, iedere batterij vurend met max. vuursnelheid. De vuurcon- centraties waren geboren, ofschoon men zich nog niet bediende van dezen naam. In 191511916 zag men de groote waarde ervan in. Langzamerhand werden de ..concentraties verbeterd". Men nam verschillende kalibers en verschillende projectielenmen bracht afwisseling in het vuur- tëmpo. Kortom, de concentraties ontwikkelden zich tot een niet gekende hoogte. Gedurende de laatste jaren van den oorlog, kwam men tot de z.g. „concentrations tournantes" d.w.z., men bevuurde de doelen achtereenvolgens met zeer heftige, korte vuurstooten, met het doel den vijand zoolang te neutraliseeren, als met het oog op den den aanval noodig was. Ook maakte de vuurconcentratie een heele evolutie mee, voor wat betreft de eischen te stellen aan het materiaal. Vuurde men aanvankelijk met max. vuursnelheid, langzamerhand zag men in, 696

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 58