dat dit niet ging met het oog op het materiaal. Men ging de vuursnelheid regelen; 1. men kwam er toe de vuursnelheid uit te drukken per stuk per minuut. 2. Men ging grenzen stellen aan het aantal projectielen per uur te verschieten; grenzen, die niet dan met uitzondering mochten overschreden worden. 3. Men ging nauwkeurig na den duur der concenstraties, 4. de tijden benoodigd voor doelverandering, 5. de rustfasen, kortom, men bracht het vuur in nauwe overeenstemming met het vermogen der artillerie, hier onder tevens te verstaan, de levensduur van het geschut. Toch ging de ontwikkeling vrij langzaam. In een artikel Notes sur les feux d'artillerie"in de Revue d'Artillerie, schrijft generaal Dedieu-Anglade hieromtrent: a. Voor den oorlog dacht men in artilleriekringen in Frankrijk, dat de vijandelijke artillerie max. 200 M achter den rug van hellingen zou staan, of liever men nam dat maar aan. Men gaf dan het z. g. ,,tir sur zóne", hetgeen duurde tot 1916. b. Daarna kwam men tot juistheidvuur, een langzaam, bewerke lijk vuur. De vernielde vuurmonden waren spoedig door andere vervangen. c. Toen kreeg men de z. g. ,,Tirs de neutralisation"waarbij men met 1 sectie de Bange, kaliber 120mM, meerdere vijandelijke moderne batterijen dacht te neutraliseeren. Generaal Anglade zegt dan ook: „La vérité est que nous n'y avons pas mis le prix." 111. Hoe denkt men zich de vuurconcentraties in het mo derne gevecht, vuurtaktisch en vuurtechnisch. a. Vuurtaktisch. In een artikel, „la concentration, des feux d'artillerie"bespreekt Colonel Mazin, in bulletin Beige 24, de verschillende eischen, aan vuurconcentraties te stellen. De Colonel Mazin zegt: Onder het gebruik van het artillerievuur, zoowel in het offen sief, als in het defensief, neemt het massavuur, in korten tijd afge geven, een groote plaats in. Men stelt zich ten doel, de verschil lende doelen opvolgend te bevuren. De concentratie moet verrassend en hevig zijn. N. B. „Elle exclut done tout recherche d'encadrement tout réglage préalable, m. a. w. geen regeling door vuur! Zij, (de vuurconcentraties) hangen dus min of meer af van de voorbereidingen. (Wij zouden zeggen geheel). De comdt. van de artillerie moet de concentraties regelen in den vollen omvang, d. w. z., hij bepaalt de doelverdeeling, het aantal schoten (per stukminuut), duur der concentraties. De Colonel Mazin wil als volgt te werk gaan: 697

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 59