„afgericht", een bij de depot-bataljons gebruikelijk euphemisme -voor het voltooien der eerste opleiding. Toen op den 8en Januari de eerste man van de nieuwe lichting aankwam was de com pagnie dus zonder recruten, hetgeen naar den opzet van het systeem een abnormale toestand is, hoewel geconstateerd moet worden dat een bijna gelijke toestand zich voordeed, toen eind 1926 de laatste der acht gevormde klassen aan het eind van hun opleiding waren gekomen. De klassesgewijze opleiding, in hare afhankelijkheid van de recruteering, brengt dus mede dat zij niet verder gaan kan dan in het klasseverband geleerd kan worden. Overplaatsing is dus noodzakelijk. Invloed der organisatie op de opleiding. Een gevolg van de klassesgewijze opleiding is, dat een com pagnie van een depot-bataljon nimmer een tactische eenheid kan worden en een depot-bataljon, zooals de naam ook aangeeft, nim mer voor een oorlogstaak in aanmerking kan komen. Zij zijn in zekeren zin gelijk te stellen met de inrichtingen van militair onderwijs. Aangezien de kosten van een depot-bataljon niet voor die van een veldbataljon onderdoen, is het geen wonder dat deze organen met hun beperkte onderwijstaak het object zijn van zuinigheid en bezuiniging, en dit zoowel wat tijd als geld betreft. Dit is in de eerste plaats hierin merkbaar, dat hun aantal van vier op twee is teruggebracht. Hoe sterk de invloed van deze organisatiebezuiniging zich deed voelen, blijkt wel hieruit, dat twee jaar na de opheffing van het 3e depot-bataljon weer tot oprichting besloten is, omdat, afgezien van de as. legeruitbrei- ding, reeds bij de bestaande formatie de capaciteit van twee depot bataljons te gering was gebleken. De tijdsbezuiniging is hierin merkbaar, dat de nieuwe „Grond slag voor opleiding en oefening der infanterie" o. m. tot beginsel heeft dat de opleiding bij de depot-bataljons zich uitsluitend be perkt tot het individueele onderricht. (Wetenschappelijk jaarbe- richt Holland 1925). „Er moet met den tijd gewoekerd worden" schreef een afgetreden Inspecteur der Infanterie, een beginsel van efficiency dat later stellig minder voelbaar is. Wij zijn niet in de gelegenheid na te gaan welke bestemming de depot-bataljons oorspronkelijk, dat is 50 jaar geleden, hadden. Zij voldeden misschien aan de eischen, die het in dien tijd zooveel minder gecompliceerde soldatenvak stelde. Een aanwijzing hier voor vinden we in art. 1 van de Instructie betreffende de depot- bataljons (A. O. 1916 No. 40) luidende: „de bestemming van de depot-bataljons is de opleiding van de recruten van het wapen der infanterie tot bruikbaar veldsoldaat (niet specialist)", een doel, dat den indruk maakt van vóór 1916 te dateeren. De „Grondslag voor opleiding en oefening der infanterie" van 1918 geeft dan ook 643

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 5