706 Dit échec dat de Volkenbond geleden heeft, is wel een van de ergste mislukkingen geweest uit zijn politieke leven. Ouiglielmo Ferrero heeft den Volkenbond vergeleken met de Heilige Alliantie, een Volkenbond met een monarchaal karakter, een bond van wettige dynastiën, gemaakt om de rechten van alle leden, gezamenlijk te verdedigen, die na de Napoleontische oorlogen ontstond. Van af het Weener congres tot aan de stichting van Italië heeft de Heilige Alliantie zich kunnen handhaven. Zij viel uiteen, hoewel zij „in alter- nuni" was ingesteld, omdat het probleem van de Italiaansche eenheid zich op deze wijze het eenvoudigst liet oplossen, en daardoor een wereldoorlog kon worden voorkomen. Evenals de Heilige Alliantie na de Napoleontische oorlogen is na den wereldoorlog de Volkenbond ontstaan. Ferrero meent dat hem het zelfde lot wacht als de Heilige Alliantie Dergelijke Bonden hebben slechts levenskracht als zij een vitale noodzakelijkheid aan een practische mogelijkheid paren. En wanneer die voorwaarden verdwijnen vallen zij uiteen. Zoover is het nog niet met den Vo kenbond. Maar na de mislukte ontwa peningsconferenties, zoowel die welke door den Bond zelf als die welke door Coolidge werd bijeen geroepen, is aan de moreele stuwkracht van de idee van den Wereldvrede veel kwaad gedaan. En thans de ontwapeningsconferentie ter zee zelf Toen het duidelijk werd dat de ontwapeningscommissie niet tot een resul taat zou komen, meende Coolidge dat zijn tijd gekomen was. In een vorig politiek overzicht werd er reeds op gewezen, dat Engeland zich naar West-Europa begon te orienteeren, dat de schuldenaren van Amerika een eenheidsfront be gonnen te formeeren, en zich een steeds grooter verzet tegen de afbetaling der intergeallieerde oorlogsschulden begon te openbaren. Slaagde de door Coolidge bijeengeroepen conferentie, dan zou dit een klap zijn voor het pres tige van den Volkenhond en zou een wig zijn gedreven in het eenheidsfront der Europeesche staten. Dat Frankrijk en Italië dan ook weigerden aan de Conferentie deel te nemen, was voor Amerika op zichzelf reeds een suc ces, omdat daardoor Amerika's kansen om te slagen heel wat gunstiger wer den. Slaagde het met Engeland tot een overeenkomst te geraken dan zou het ook politiek zijn doel hebben bereikt. De Amerikaansche politiek is gebaseerd op andere politieke beginselen en methoden dan de Europeesche. Men heeft in Amerika een andere levensbe schouwing, een andere mentaliteit dan in Europa. In Amerika is geld de alles overheerschende factor, viert het moderne grootkapitalisme hoogtij met zijn trustwezen, taylorisme, psycho-technisch onderzoek. Terwijl Europa met zijn overbevolking een zekere tendens begint te vertoonen om zich te bewegen in de richting van den socialistischen heilstaat, ontwikkelt z<ch Amerika met zijn jonge bevolking die binnen het grondgebied van den Staat nog over ruim vol doende ellebogenruimte beschikt om zich vrij te kunnen ontplooien, in de richting van het groot-kapitalisme. Professor M. C. van Mourik Broekman heeft in zijn jongste pennevrucht „De Amerikaansche Cultuur in de practijk", die overwegende invloed van het groot-kapitalisme in de L'nie als Americanisme bestempeld. Amerika is een imperium geworden, dat voortgedreven wordt door een diep gevoeld en zorgvuldig aangekweekt patriotisme, dat practisch tot uiting komt in een im perialisme, waarin de leiding van het groot-kapitaal sterk op den voorgrond treedt. In de politiek der Vereenigde Staten uit dit Americanisme zich op ver schillende wijzen. Daar is in de eerste plaats de „riicksichtslose" bescherming die de Amerikaansche wetgeving aan haar jonge scheepvaart verleent, iets wat vooral in Engeland veel kwaad bloed heeft gezet en er veel toe heeft bijge dragen de machtsverhoudingen der beide zeemogendheden op de Oceanen te verscherpen. Door differentieele spoorwegtarieven toe te passen ten aanzien van de buitenlandsche importgoederen, door rabatten op de incometaxe van Amerikaansche scheepseigenaars, het doubleeren der tonnagegelden voor alle vreemde schepen, het uitstrekken van het beginsel van de kustvaart, waaraan alleen Amerikaansche schepen mogen deelnemen tot de Filippijnen en last not

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 68