707 least de hooge tariefmuren (aan douanerechten wordt een gemiddelde van 24°/0 geheven), waarmede Amerika zich omringd heeft, kwam een handelsnn- perialisme tot uiting, dat typeerend is voor het Americanisme. In de staatkunde van de Unie komt dit Americanisme nog op andere wijze tot uiting en vooral in Midden-Amerika neemt het zeer bijzondere vormen aan De buitenlandsche politiek der Unie ten aanzien van Mexico staat geheel onder den invloed van „Big Buisiness", terwijl ook vooraanstaande Katholieken Coolidge tot een meer agressieve houding pogen op te zetten in verband met de anti-Katholieke maatregelen die jDresident Calles in Mexico heeft genomen. Cailes begon ernst te maken met de uitvoering der Mexicaansche landwetten. Iedere petroleummaatschappij die haar rechten op den grond afdoende kon bewijzen verkreeg in plaats van zijn koopcontracten een vijftigjarige concessie, een termijn waarin een petroleumveld afdoende kon worden uitgebuit. Nu is het juist, dat het moeilijk is in Mexico een koopcontract te verwer ven dat wettig volkomen in orde is. Maar het grootste deel van de eigenaren van petroleumvelden beschikte slechts over hoogst primitieve, onwettige contracten, daar men vaak op een niet al te fatsoenlijke manier aan die terreinen was gekomen. Het Amerikaansche blad „the World drong er bij Kellogg op aan het de Mexicaansche Regeering terwille van de mijn eigenaren, wier rechten op hoogst dubieuze contracten berustten, met noode- loos moeilijk te maken. Maar het Amtricanisme behield de overhand. Op 28 Maart 1.1. kondigde het State Department de opzegging van het verdrag ter voorkoming van den smokkelhandel in wapens met Alexico aan, waardoor de tegenstanders van Calles in de gelegenheid werden gesteld om zich door dien smokkelhandel weer van wapens te voorzien zoodat ieder oogenblik een bloedige revolutie in Mexico kon uitbreken, ook al bleef het embargo op den uitvoer van wapens naar Mexico dan ook bestaan. Senator Borah, nog wel een partijgenoot van Coolidge, merkte dan ook terecht op: „Doheny, Sinclair en andere potroleummagnaten, kunnen er nu het hunne toe bij dragen om een revolutie in Mexico te bevorderen". Ook het optreden der Amerikanen ten aanzien van Nicaragua is typeerend voor de imperialistische methoden van het Americanisme. Hoofddoel van de Amerikaansche politiek in Nicaragua was de verwerving van een eeuwigdu rende concessie voor den aanleg van een nieuw inter-oceamsch kanaal, en van Nicaragua practisch een protectoraat te maken, evenals dit met Panama het ceval is, teneinde in staat te zijn dit nieuwe kanaal behoorlijk te verde digen. Het Panamakanaal zou in tijd van oorlog door een aardschuiving of een luchtaanval op de kwetsbare sluizen, tijdelijk onbruikbaar kunnen worden gemaakt. Daarom was het wenschelijk dat men over een reserve-kanaal be schikte waardoor tevens een snellere concentratie van de Amerikaansche vloot mogelijk zou zijn. Bovendien is het Panamakanaal eigenlijk nu reeds te nauw voor de moderne slagschepen van 35.000 ton, die er maar net kunnen passeeren, terwijl het handelsverkeer zoo geweldig toeneemt, dat binnen af- zienbaren tijd het kanaal niet meer aan de eischen zal voldoen. Het voornaamste der verschillende ontworpen kanaalplannen, is het jrlan dat het kanaal langs de Rio Santa Anna, de meren van Nicaragua en Managua naar de Fonseca baai wil doen loopen. Wel is dit het langste traject, maar tevens vertoont het de geringste niveauverschillen, waardoor men met een klein aantal voor luchtaanvallen kwetsbare sluizen kan volstaan. Het kanaal zal 500 K.M. lang zijn, dus zeven maal zoo lang als het Panamakanaal. Maar daar het zooveel noordelijker ligt, zal deze route als verbinding tusschen de Oost en West-kust van Amerika toch korter zijn. De Unie wist reeds op 5 Augustus 1914 bij het Bryan-Chamorro verdrag voor een bedrag van drie millioen pesos een eeuwigdurende concessie voor den aanleg van dit kanaal te verwerven. Voorts kreeg het de eilanden Creat- en Little Corn op de Oost-kust van Nicaragua voor 99 jaar in huur terwijl Amerika het recht verwierf in de Fonseca baai een vlootbasis aan te leggen, zoodat daarmede de beide uitgangen van het kanaal beschermd konden worden. Dat waren de redenen waarom Amerika Alfonso Diaz, de man met wiens hulp het zijn strategische kanaalplannen door wenschte te zetten, krachtig tegen

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 71