719 Heerestechnik Juni 1927, bevat eene bespreking van het Fransche „Regle ment, sur la manoeuvre et l'emploi du génie" van 1926. Het voorschrift be staat uit twee deelen. Deel 1 behandelt „Preparation militaire et technique du génie", en is onderverdeeld in „méthodes et programmes d'instruction" en „reglement de manoeuvre du génie". De schr. spreekt zijn verwondering uit, dat voor de genie een afzonderlijk exercitie-reglement wordt noodig geacht; van Fransche zijde is zulks verdedigd door de van de infanterie afwijkende, bewapening. Het tweede deel behandelt „Róle et emploi du génie en cam pagne" (dit onderdeel zal later worden besproken). Militar Wochenblatt. Nos. 44 t/m 48. No. 44 bevat een uittreksel uit het Entwurf einer vorlaufigen Anweisung fiir tactische Ü'bungen der hoheren Fuhrer der roten Armee." De volgende grondslagen voor het houden der oefeningen moge kort vermelding vinden. Ie. Beoordeeling van den toestand, besluit, uitvoering, operatie-plan. Detail opgaven voor bijzondere formatie's. De zorg voor de onderlinge samenwerking tusschen de wapens. Bevelstechniek. Het te volgen programma verandert jaarlijks. Eerst aan het einde van de opleiding zullen verschillende onderdeelen in verband met elkaar worden behandeld. 2e. Herhaling. Indien opgaven niet bevredigend worden opgelost, dan worden ze herhaald tot dat een juiste werkwijze is verkregen. 3e. Voor de voor het oplossen van opdrachten te geven tijd, wordt de in werkelijkheid daarvoor beschikbare tijd als maatgevend beschouwd. Beginnelingen mogen echter meer tijd aan de oplossing besteden. No. 46 In een kort opstel „Verrat des deutschen Angriffs am 15 Juli 1918 durch Gcfangenen Aussagen" worden eenige publicaties van den Franschen majoor van den generalen staf Bernis, besproken. Eruit blijkt, hoe in Juli 1918 het 2e kantoor, dat belast was met het verzamelen en verwerken van de ge gevens omtrent den vijand, den tijd, plaats en troepensterkte van een te ver wachten Duitschen aanval, tot in de kleinste bijzonderheden te weten kreeg, door het maken en uithooren van krijgsgevangenen. Daardoor was men in staat op het juiste tijdstip de geëigende maatregelen te treffen (b.v ontrui ming van de voorste loopgraaf tijdens het voorbereidend artillerie bombar dement van de Duitschers). Zoo was behalve de plaats, het algemeen verloop van den aanval en de sterkte van de troepen waarmee deze zou worden ondernomen bekend: 15 Juli, 12,10 tot 5,45 v.m. gasbeschieting van de eerste loopgraaf; 4,45 v. m. eerste aanvalsgolf; Duidelijk blijkt hieruit, dat het noodzakelijk is om alle plannen tot het laatst toe, ook voor de lagere officieren geheim te houden, wil men verraad voorkomen No. 47. Oeneraal majoor von Arman schrijft onder den titel Deckung und Tarnung" over de waarde en de mogelijkheid van misleiding door terrein- en troepenvermomming. Naar aanleiding van een artikel voor komende in No. 37 van dit periodiek (dat in dit overzicht niet werd besproken, omdat het geen nieuwe gezichtspunten opende) merkt deze schrij ver op: „het wil mij voorkomen, dat met betrekking tot de camouflage- niet voldoende bedacht is, dat in den bewegingsoorlog het terrein dikwijls niet voldoende middelen biedt, om volgens de regelen der kunst te camoufleeren" men denke daarbij vooral aan de open, onbebouwde en afgeoogste terreinen. Camouflage-netten kunnen in den bewegingsoorlog nimmer in voldoende hoeveel heid worden meegevoerd. We zullen dus nimmer alles voor het oog van den luchtwaarnemer en voor de fotografische lens kunnen verbergen. Doch dit is zoo erg niet; in den bewegingsoorlog zal men voor artillerie-vuur op kleine doelen zelden kunnen rekenen op luchtwaarneming, de meeste batterijen zullen zich met waarneming van af den grond moeten tevreden stellen. Om bij den tegenstander onzekerheid te scheppen, zal men meer gevechtsopstellingen aan leggen dan de troep behoeft en die werkjes zooveel mogelijk verspreiden. (Zie ook het hiervóór besproken artikel „Scheinbatterien"). De hier aanbevolen methode zou in Juli 1918 in de gevechten Z. van Soissons met veel succes zijn toegepast. Schr. meldt hierbij nog als bijzonderheid, dat toen ter tijd de eenmans schutterskuil verkozen werd, omdat hij den liggenden man volledig

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 83