België. Het Belgische leger zal het volgend voorjaar voor de eerste maal een „concours de tracteurs" organiseeren, naar aanleiding waarvan wellicht eenige merken geprimeerd zullen worden. Door de legerautoriteiten zijn voor dit concours o. a. de volgende algemeene eischen gesteld: a.) De tractor moet het paard volledig kunnen vervangen, moet dus hetzelfde werk kunnen doen als momenteel de paardentractie, zooals de verschillende gangen, verplaatsing over geaccidenteerde terreinen, korte wendingen e.d. b.) Het gewicht van den tractor moet gering zijn, niet alleen met het oog op modderigen grond, doch ook vanwege de bruggen, die door het leger gebouwd worden. Omdat men niet wenscht, dat door de motorizeering van het leger aan den bestaanden brug genbouw radicale wijzigingen opgelegd zullen moeten worden. c.) Volkomen toegankelijkheid van alle organen van den tractor, gemakkelijke bestuurbaarheid, eenvoudig mechanisme, zoodat van de chauffeurs geen speciale kennis geëischt hoeft te worden, en zoodat eventueele reparaties niet lang zullen duren en kostbaar zullen worden. d.) Met het oog op een eventueele standarizeering zullen de tractors zich gemakkelijk moeten aanpassen aan al het militaire materieel. c.) De prijs mag niet te hoog zijn, daar de motortractie niet duurder mag komen den de paardentractie. Het zal zeer interessant zijn van de resultaten van dit concours kennis te nemen. Rusland. In Rusland schijnen alleen militair bruikbare tractors in het burgerbedrijf ingevoerd te mogen worden. Kort geleden zijn door de regeering 10000 Fordsons besteld. Ook worden verschillende andere merken toegepast. Bovendien zijn de Russen bezig op groote schaal een eigen automobielindustrie uit den grond te stampen. Op verschillende plaatsen zijn al fabrieken opgericht, ook met het oog op de legervoorziening. Nederland. In het Nederlandsche leger zijn proeven genomen met Fordson, Citroën-Kégresse, F. W. D. en Latil. Tot een definitieve keuzeis men echter nog niet gekomen. Koloniën. Tot mijn spijt is het mij tot heden nog niet mogen gelukken gegevens omtrent de tractortoepassingen en proefnemingen in koloniale legers te verkrijgen. Dit zou natuurlijk voor het Indi sche leger van het meeste belang zijn. 732

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 10