Hoewel de C. K. als „drager" in het terrein verre superieur is boven de White en Fageolauto's is het voordeel als „trekker vrij gering, vooral omdat op nat gras en natten kleigrond de Tupsbanden spoediger gaan slippen, dan de White wielen. Wel staat daartegenover, dat wanneer de White ook eenmaal gaat slip pen, de wielen zich ingraven, hetgeen met de rupsbanden niet het geval is, waardoor de Citroen gemakkelijker en met geringe tijdverlies uit den modder te halen is. Nu is sedert kort het legerbestuur overgegaan tot het aanschaf ten van een tractor volgens het 4e systeem. De regelmatigheid der proefnemingen is niet te ontkennen. Aangekocht is een tractor Latil type T. L. 4 cylinder 14 P. K., welke binnenkort in Indië zal arriveeren. Dit merk is door de Fransche regeering geprimeerd en wordt in het Fransche leger zeer veel toegepast. Ook in het Nederlandsche leger neemt men sinds geruimen tijd proefnemingen met dit type. De Latil heeft vierwielaandrijving, waardoor de adhaesie van het terrein zooveel mogelijk voor de trekkracht benut wordt, hetgeen natuurlijk een groot voordeel is waartegenover het nadeel gesteld moet worden, dat de kans op storingen vergroot is. Hij heeft verder vierwielremmen en vierwielbesturing. Voor het gebruik op den weg en in gemakkelijk terrein is de tractor voorzien van luchtbanden, terwijl voor het gebruik in moeilijker terrein schoepen kunnen worden uitgeklapt. Dit uit klappen kan door 4 geroutineerde bedieningsmanschappen, die ieder een wiel nemen, in 1 minuut geschieden. De voordeelen van den Latil tegenover den Citroën-Kégresse zijn m. i. De Latil met uitgeklapte schoepen slipt veel minder dan de C. K. De gewone banden van den Latil slijten minder snel dan de rupsbanden en zijn bovendien goedkooper. Doordat de voorwielen bij den Latil ook aangedreven worden, werken deze de beweging nimmer tegen, hetgeen bij de C. K. wel hel geval kan zijn. Bovendien steigert de Latil niet, zoo als de C. K. Ten slotte zijn trekkracht en laadcapaciteit grooter. Foto 1 en 2 geven eenige Fransche legerfoto's van het ge noemde type. Foto 1 toont den tractor met een belasting van 1500 KG trekkend een vuurmond van 1800 KG. De schoepen zijn niet uitgeklapt. Foto 2 geeft den zelfden tractor met uitge klapte schoepen bij het doorrijden van een granaattrechter. De proeven met den Latil zullen naar mijn verwachting zeer gunstige resultaten opleveren, mits ze op een deskundige wijze worden gehouden (juiste plaatsing van de belasting, juist gebruik van de schoepen, geen acrobatische krachtprestaties e. d.). 734

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 12