Een absoluut nieuwe wijze van evacuatie werd pas mogelijk sinds de uitvinding van het vliegtuig. Het gebruik van dit vervoermiddel bracht ons veel dichter bij het eeuwenlang nagestreefde doel om snel en op comfortabele wijze gewonden en zieken te vervoeren. Nier meer gebonden aan vaste, vaak slechte routes, absoluut schok vrij en met groote snelheid lijnrecht zwevend naar zijn doel, biedt het vliegtuig werkelijk de meest ideale wijze van vervoer. Het is onze bekende Generaal Dr. de Mooy geweest, die al in 1910 als eerste de mogelijkheden voorzag van het vliegtuig in dienst van het Roode Kruis en ijverde voor gewondentransport via de lucht. Hoewel hij toen al op hoogen leeftijd was, is het hem toch vergund geweest om de verwezenlijking van zijn streven te beleven. Voor den grooten helper der gewonde soldaten moet dit een groote vreugde geweest zijn. De ideën van Generaal de Mooy zijn het eerst in praktijk gebracht door de Franschen. De militaire dokter Raymond, die tevens vlieger was en lid van de Senaat, maakte ijverig propaganda voor het gebruik van vliegtuigen als ambulance en hij bestuurde bij de groote legermanoeuvres in 1912 een door hemzelf ontworpen ambulance-vliegtuig. Helaas sneuvelde deze pionier in 1915 in een luchtgevecht. Zijn werk werd voortgezet door zijn collega Dr. Chassaing, die tevens kamerlid was en zoodoende te bevoegder plaatse zijn in vloed als zoodanig kon laten gelden. Zijn naam zal bij duizende geredde soldaten in dankbare herinnering blijven. In 1917 werd het eerste toestel, speciaal ingericht voor het vervoer van gewon den, volgens zijn aanwijzingen geconstrueerd. Het kon 2 gewon den, boven eikaar liggend, vervoeren. Na veel tegenslagen (Frankrijk had toen al haar toestellen noodig voor gevechtsvlieg tuigen) gehikte het hem toch om eenige dezer ambulances in Marokko in gebruik te doen stellen. Het waren echter oude beestjes, die al gauw op stal gezet moesten worden. Zij hadden echter hun Schuldigkeit gedaan, door te toonen, dat de ideën van Dr. Chas saing praktisch uitvoerbaar bleken. Na veel strijd met het Minis tère de Guerre, waar St. Bureaucratius een groote rol speelde, kreeg hij de beschikking over 60 officieel niet meer bestaande, want als oud roest afgekeurde en op het vliegtuigenkerkhof te St. Cvr gedeponeerde, vliegtuigen. Dr. Chassaing zegt, sprekend over zijn strijd met de bureaucratie, hiervan: une chose, destinée a être détruite, prend en effet, si vous avez l'audace de la réclamer, une valeur extréme. Voor ongeveer 500 gulden per stuk liet Dr. Chassaing 20 van deze toestellen in orde maken volgens zijn aanwijzingen en met deze apparaten, die officieel waren afgevoerd met de mutatie: in stukken hakken, verbranden en begraven, organiseerde hij in Marokko en in de Levant een roodekruis-vliegdienst met zulke schitterende resultaten, dat het Ministerie een crediet opende voor cien aanbouw van speciale ambulance-vliegtuigen. Wel een bewijs, 737

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 15