hoe groot Dr. Chassaing's succes was. Deze nieuwe toestelken doen nu al eenige jaren dienst in Marokko en Syrië. Van grooten steun was voor Dr. Chassaing de bekende Maar schalk Lyautey, die enthousiast was over de prestaties der lucht- ambulances in Marokko. Ook de beroemde chirurg Prof. Tuffier, die persoonlijk in Alarokko kwam om de regeering van advies te dienen, was direct voor deze wijze van evacuatie gewonnen en heeft sindsdien al het mogelijke gedaan voor verbetering van den met zooveel succes werkenden ambulance-dienst. Ik heb eenigszins uitvoerig de ontwikkeling van den Franschen dienst besproken, omdat Frankrijk het eerste land geweest is, dat op groote schaal vliegtuigen in dienst van het Roode Kruis heeft gesteld. Het was hierin alle andere landen voor. De Engelschen, ziende de miraculeuse dingen, die de Franschen met hun luchtambulances in Syrië volbrachten, organiseerden met evenveel succes een dergelijke dienst in Mesopotamië. Ook de Italianen zagen al spoedig de groote voordeelen van het luchttransport in. Dr. Ponzelli had al in 1917 een uitgewerkt program klaar voor een geregelde transportdienst vanaf het front naar Milaan. Er konden echter geen toestellen beschikbaar gesteld worden. Dr. Ponzelli's plannen werden later ten uitvoer gebracht in Tripolis en de Lybische woestijn en zooals te verwachten is in dit gebied, waar ongeveer overal geland kan worden, met prachtig succes. De Italianen gebruikten, evenals de Franschen, voor dezen dienst oorspronkelijk ook omgebouwde gevechtstoestellen. Zij zijn nu ook al lang in het bezit van speciale ambulance-vliegtuigen. •Andere landen, zooals Engeland en Duitschland en later ook Nederland, zagen van het bouwen van speciale ambulances af, doch richtten hun verkeers- en bombardementstoestellen zoo in, dat ze in een minimum van tijd kunnen worden veranderd in ambu lances. Zoo kunnen bijv. de bekende Fokker F VII vliegtuigen in zeer korten tijd veranderd worden in ambulances met zes bran- caids, één zitplaats voor dokter of verpleger, een instrumentkast en een verbandkist. Uit den aard der zaak wordt nog voortdurend getracht om het ambulance-vliegtuig te verbeteren. Zoo liet in Frankrijk Dr. Tilmant een vliegende operatiekamer bouwen, de aërochir, waarmede men den chirurg en zijn personeel naar de plaats brengt, waar hij noodig is en waar hij dan terstond in de door hemzelf meegenomen operatiekamer kan gaan opereeren. Het nieuwste, ook alweer Fransche, ontwerp is de vliegende ambulance-auto. Dit toestel is zoo geconstrueerd, dat de cabine gevormd wordt door een ziekenauto, die tusschen de vleugels vast gehaakt wordt, vlak onder de bestuurdersplaats, die in den boven- vleugel ontworpen is. Op het dichtstbijzijnde vliegveld aangekomen, wordt de auto losgehaakt, de piloot wordt chauffeur en rijdt weg om de patiënten te halen. Teruggekomen plaatst hij de auto wee>- 738

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 16