Dan moet het zooveel mogelijk foolproof zijn, d. w. z. mag het geen gevaarlijke eigenschappen bezitten die den bestuurder overrompelen kunnen. Verder moet de landingssnelheid klein zijn, lo. om de kans op capotage bij een onverwacht slechte landing zoo gering mogelijk te doen zijn, 2o. om gebruik te kunnen maken van kleine terreinen voor het landen en starten. Immers, een ambu lance-toestel, dat alleen gebruikt kan worden bij aanwezig heid van groote landingsterreinen, heeft een groot deel van zijn waarde verloren. Het is ook voor een deel hierom, dat het Legerbestuur indertijd niet het Holland-Indië toestel wilde koopen om het als ambulance te gaan gebruiken. Het had een te groot landingsterrein noodig. 2o. moet er in het toestel plaats zijn voor een begeleider, c. q. verpleger, daar men bezwaarlijk een ernstige patient gedu rende het vervoer alleen kan laten, tenzij het traject heel kort is. Ook zal menig patient een vervoer zonder begeleider weigeren. 3o. moet de bij het toestel behoorende brancard gelijk zijn aan die van de auto. Dit heeft twee voordeelen: ten eerste behoeft de patient niet verbed te worden en ten tweede kan de bij de auto behoorende brancard in het vliegtuig bevestigd worden, waardoor het weer direct voor vervoer gereed is. 4o. moet in het toestel het noodige aanwezig zijn voor een ingreep tijdens het vervoer (ik noem hier o. a. een heftige bloeding, een collaps, psychische excitatie). Voldoet het toestel aan deze eischen, is het dus safe, kan het gebruik maken van een voetbalveld, een stuk weiland, een race baan etc., is er in het toestel het noodige aanwezig voor een even tueel plotseling noodig ingrijpen, dan kan men bezwaarlijk ontken nen, dat een patient, op deze wijze vervoerd, in alle opzichten beter af is, dan een patient, die langs aardsche wegen getrans porteerd wordt. Bovengenoemde eischen zijn in het geheel niet overdreven noch onvervulbaar. Reeds is de vliegtuigtechniek zoover, dat er ambu lances kunnen worden gebouwd (en ook al gebouwd zijn), die aan de door mij geformuleerde eischen voldoen. Reeds zijn in Frankrijk en Engeland militaire machines gebouwd met een lan dingssnelheid van 40 KM., terwijl de vliegsnelheid bij de 200 KM. bedraagt. Rekening houdend met de werkelijkheid, kunnen wij er voor- loopig alleen nog maar aan denken om ernstige patiënten te ver voeren. En ten opzichte van deze patiënten biedt het vliegtuig juist zoo'n enorm voordeel boven alle andere transportmiddelen. Dit groote voordeel is de tijdwinst. Het is een bekend feit, dat de prognose van een ernstige verwonding of ziekte in de eerste plaats beheerscht wordt door de snelheid waarmede aan dien patient 740

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 18