goede medische hulp kan worden verstrekt. De groote oorlog heeft hiervan het afdoende bewijs voor de zooveelste maal geleverd. Wij behoeven hierbij slechts te denken aan patiënten met penetreerende borst- of buikwonden, ruggegraats- of schedelfracturen, gewrichts verwondingen, aan patiënten bij wie plotseling een chirurgische ingreep noodig is enz. enz. Iedere medicus kan dit lijstje uitbrei den, iedere dokter heeft patiënten zien sterven, die helaas te Iaat bij hem kwamen, omdat het transport te lang duurde. Ontelbare gewonden zijn in de verschillende oorlogen gestorven, c. q. waren bij hen verminkende operaties noodig, omdat het transport wegens de sterke overbelasting der dikwijls ook nog ver nielde wegen te lang geduurd had. In de sterkste mate was dit natuurlijk het geval in die landen, waar weinig of geen wegen waren, zooals in de meeste koloniën. Maar ook in vredestijd zouden ontelbare levens gered kunnen zijn, indien een snel vervoer mogelijk geweest ware van de patiënten naar een ziekenhuis of wel van medici naar de patiënten. We denken bij dit laatste aan plotseling uitgebroken epidemieën in afgelegen streken. Tot nog toe zijn het hoofdzakelijk de militaire autoriteiten ge weest, die, ziende de goede resultaten van het gewondentransport via de lucht, zich speciaal voor deze wijze van evacuatie hebben geïnteresseerd. Maar met de uitbreiding van de luchtvaart zal natuurlijk ook komen het vervoer van veraf wonende civiele patiënten per ambu lance-vliegtuig naar medische centra. In verschillende landen is men hiermede al begonnen. Men kan met het Roode Kruis-toestel diverse doelen nastreven en wel: lo. transport van gewonden en zieken; 2o. transport van een medicus naar den in gevaar verkeerenden patient; 3o. transport van doktoren en geneesmiddelen naar streken, waar een groote ramp is gebeurd of waar een ernstige epidemie is uitgebroken; 4o. hulp brengen, in den vorm van levens- en geneesmiddelen aan door een natuurramp van de overige wereld afgesneden menschen: 5o. bestrijding van voor den mensch schadelijk ongedierte. Voorbeelden van deze 5 diensten, door het vlegtuig gepresteerd zal ik straks noemen. Alleen voor het sub lo genoemde doel zijn speciaal ingerichte toestellen noodig. Voor de andere doelen kunnen met veel succes de gewone militaire machines gebruikt worden. Ten opzichte van het vervoer van zwaargewonden of ernstige patiënten wordt nog wel eens gedacht dat de aan een vlucht onaf- 741

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 19