scheidelijk verbonden luchtdrukverschillen hen schade zoudert kunnen doen. Hieromtrent is met name in Marokko, waar vaak over het Atlas gebergte gevlogen moest worden, niets gebleken. Zelfs heel ernstige typhuspatienten verdroegen dit transport goed. Trouwens, de bestuurder heeft natuurlijk de instructie om noch snel te stijgen, noch snel te dalen, teneinde de drukveranderingen zoo geleidelijk mogelijk te doen zijn. Maar al had een enkele maal deze wijze van vervoer een patient geschaad, dan zou dit toch nooit een argument tegen het vliegtuig kunnen zijn, daar onomstootelijk vaststaat, dat elke andere wijze van transport grootere kansen op schade biedt, al was het alleen maar door den langeren duur van het vervoer. Stelt U zich voor één van bovengenoemde patiënten, uren of dagen lang hotsend in auto of trein of soms wel in een kar of op een muilezel en vergelijk dan hiermede het absoluut schokvrije, comfortabele en snelle vervoer door de lucht! Ik moge hier een persoonlijk voorbeeld aanhalen. In 1924 bekwam ik bij een ongelukkige landing te Kalidjati een ernstige kwetsuur van mijn ruggegraat. Ik had een verlamming van beide beenen. Aangezien ik te Kalidjati tegelijk garnizoensarts en leerling-vliegenier was, had ik geen geneeskundige hulp. Hoewel het ongeluk 's morgens om 10 uur gebeurde, kwam de uit Weltevre den te hulp geroepen chirurg pas 's middags om 4 uur aan, daar het eenige uren geduurd had, voor er telefonische verbinding met Weltevreden verkregen was. De chirurg moest een X foto hebben, teneinde te kunnen oordeelen of een urgente operatie al dan niet noodig was en dus moest ik vervoerd worden. Daar wij toen nog niet over ambulancetoestellen beschikten, moest het vervoer per auto geschieden. Door een bandjir was de weg naar Weltevreden bij Bekassie zwaar beschadigd en daar de ambulance-auto alleen maar een paar carbidlampen had, werd de rit in den nacht onder die omstandigheden te riskant geacht. Toen heb ik den volgenden dag van 's morgens 6 tot 's middags J/21 gehotst in een van onze militaire ziekenauto's. Zeven uur schokken met een van breuk verdachte wervelkolom! 26 uur had het dus geduurd, voor ik in een goed ziekenhuis lag. Ware toen een ambulance-toestel aanwezig geweest, dan zou ik één uur na het ongeval al in het hospitaal te Tjimahi gelegen hebben, terwijl ik dan inplaats van ontelbare schokken gedurende een rit van 7 uur, er slechts enkele bij de landing zou hebben gehad. Deze enorme besparing van tijd en kans op fatale gevolgen door het vervoer zou dus verkregen kunnen zijn op een voor Indië al heel klein traject van ongeveer 150 KM. Deze kleine episode uit mijn leven vermeld ik hier ter illustratie van mijn betoog. Een gelukkig gevolg van mijn malheur was, dat 742

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 20