de bouw van de 2 ontworpen ambulance-toestellen er zeer door bespoedigd werd. Ik moge nu enkele voorbeelden en gegevens mededeelen, die ik uit de litteratuur der laatste jaren heb vezameld. En hieruit blijke dan, dat het vliegtuig in dienst van het Roode Kruis ook in ons Indië, met haar uitgestrekte gebieden zonder wegen, een schoone taak te vervullen heeft, zoowel in tijd van opstand of oorlog als in vredestijd. Ik deel U dan eerst mede, wat de Franschen hebben bereikt in Marokko en Syrië. Als anecdote moge hier vermeld worden het feit, dat de later wereldberoemd geworden vlieger Pelletier d'Oisy de eerste is geweest, die in Tunis een patient door de lucht vervoer de. Het was een vrouw ergens uit het binnenland, die dringend geopereerd moest worden en die hij met zijn eigen machine op haalde en nog op tijd bij den chirurg kon brengen. Begin 1919 werd de bevelvoerende generaal der Fransche troepen in Marokko, Poeymirau, ernstig gewond en zijn leven had hij te danken aan het vliegtuig, dat nog dienzelfden dag twee chirurgen bij hem bracht die hem voorloopig verbonden en een paar dagen later per vliegtuig over het Atlasgebergte brachten naar een hospitaal. In 1921 arriveerden in Marokko 20 als gevechtsvliegtuig afge keurde en door Dr. Chassaing als ambulance weer in de vaart gebrachte toestellen. Hiermede werden van Mei '21 tot Oct. '23 1200 zieken en gewonden met een gemiddelde snelheid van 130 KM. per uur vervoerd, zonder dat één ongeval plaats had. Daarna begon de eigenlijke Rif-oorlog, waarin gemiddeld 50 ge wonden en zieken per dag werden vervoerd. Tot het eind van dezen oorlog werden in totaal 2800 gewonden en zieken vervoerd per lucht-ambulance. Deze patiënten hadden volgens opgave van het Legerbestuur- en dit dient hier uitdrukkelijk gestipuleerd op geen enkele andere wijze geëvacueerd kunnen worden. Gezien den aard der verwondingen dezer soldaten heeft 2/3 van hen het leven te danken aan het vliegtuig. Gedurende al dien tijd gebeurde er slechts één ongeval. Om onopgehelderde reden stortte een vliegtuig met twee patiënten en een medicus naar beneden. Alle vier inzit tenden verbrandden. In den winter van '20 op '21 hebben de Franschen in de Levant eens in 4 dagen 80 gewonden per toestel vervoerd naar het hospi taal te Aleppo. Per auto zou de reis 5/2 dag geduurd hebben. Het vliegtuig deed er 4 uur over! Ongevallen geene. Het is dan ook te begrijpen, dat de legerleiding enthousiast was over deze evacuaties, zoowel in Marokko als in Syrië. Primo, om dat op deze wijze zoo goed voor de gewonden gezorgd werd, secundo, omdat het moreel van den troep zoozeer werd verhoogd 743

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 21