témoignent a nos blessés est si touchante, nous rendent d'immenses services et je les en remercie de tout mon coeur". Dit werd gezegd eenige jaren nadat aan den grooten strijder voor de roodekruis-vliegtuigen op het ministerie gezegd werd: „n'y a-t-il pas assez de morts en France?", toen hij kwam pleiten voor zijn ambulances. Zelfs werd hem eens toegewenscht dat hij zelf als eerste slachtoffer mocht vallen van een zoo stupide onder neming als het gewondenvervoer per vliegtuig! De Engelschen voerden het ambulance-vliegtuig in in Mesopo- tamië. Zij gebruikten geen speciale toestellen, doch groote bom bardementsvliegtuigen. Van Mei '23 tot Juli '24 vervoerden zij hiermede 161 soldaten naar het hospitaal te Bagdad. In April '23 brak aan het front in Kourdistan een ernstige dysen- terie-epidemie uit. Ziekenvervoer was in dit bergachtige terrein alleen mogelijk per muilezel. Het vliegtuig redde de situatie. 198 patiënten werden in 128 vlieguren geëvacueerd naar het hospitaal in Bagdad. De gevlogen afstand was bij elkaar 15000 KM. De Engelschen hadden geen ongevallen te betreuren tijdens al deze transporten. De Italianen gebruiken ambulance-toestellen in Lybië, welks woestijngebied gewondenvervoer over langen afstand onmogelijk maakt. In 1922 vervoerden zij al hun gewonden per vliegtuig en redden zoo menig kostbaar leven, o. adat van den Commissaris- Generaal graaf Gallarati-Scotti en zijn adjudant, die op een inspectiereis in een hinderlaag vielen en beiden zwaar gewond wer den. In /2 uur tijds waren beide over een afstand van 160 KA1. vervoerd naar het hospitaal te Derna. Dank zij dit snelle transport kon beider leven gered worden. Het vervoer, dat anders per kameel had moeten geschieden, zou dagen geduurd hebben en in dit woestijngebied zeker noodlottig voor hen geworden zijn. Na het gevecht bij Giose, dat 100 KM. van Tripoli ligt, werden alle gewonden, 70 in getal, per vliegtuig naar het hospitaal te Tripoli vervoerd. Ongeveer de helft van hen zou, gezien de zware verwondingen, bij het transport per kameel zeker bezweken zijn. Uit deze voorbeelden zien wij dus, dat het evacueeren van ge wonden en zieken nu mogelijk is in streken, waar luttele jaren geleden een transport met eenige hoop op redding van den patient absoluut onmogelijk was. Ik heb hier eenige voorbeelden genoemd uit de militaire wereld en wil nu nog een paar feiten vermelden van vliegtuigprestaties in dienst van het civiele Roode Kruis. Het Zweedsche Roode Kruis, dat met belangstelling de presta ties van de lucht-ambulances in Marokko en Mesopotamië had gevolgd, ging in 1923 over tot den aankoop in Frankrijk van twee toestellen, die op ski's werden gemonteerd. Deze vliegtuigen wer den gestationneerd te Gotenburg, vanwaaruit de toestellen telefo- 745

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 23