nisch konden worden opgeroepen. Zij waren meer speciaal bestemd voor de noordelijke provincies, waar in den langen wintertijd ieder vervoer, anders dan per ski, onmogelijk is. Het is een karakteristiek van Zweden, dat bijna elk huis een telefoon heeft. Zoo kon dus praktisch elke boerderij verbinding krijgen met Gotenburg. Dank zij deze twee ambulances werden vele menschen, bij wie een spoedoperatie noodig was, van een wissen dood gered. De vlieg tuigen konden, dank zij hun speciaal landingsgestel, altijd wel in de nabijheid op een sneeuwveldje landen. Het succes was zoo groot, dat men dezen dienst ook handhaafde voor de zomermaanden. Men voorzag toen de toestellen van drij vers, waardoor zij in staat waren om neer te dalen op een van de vele meertjes en riviertjes, waaraan deze provincies in den zomer, als de sneeuw gesmolten is, zoo rijk zijn. In den zomer van '24 vervoerde één dezer ambulances 11 zwaar zieke patiënten, die op geen andere wijze vervoerd hadden kunnen worden, naar Gotenburg, waar de meesten door een spoedoperatie nog gered konden worden. In Amerika werd de Air Medical Service opgericht en op diens advies werden in de groote mijnencentra landingsterreinen inge richt, waarop de bij een katastrophe te hulp geroepen doktoren kunnen landen. Herhaalde malen is hierdoor menig kostbaar uur gewonnen en menig leven gered. Vaak werden ook zuurstofappara ten en andere plotseling noodig gebleken reddingstoestellen per vliegtuig naar de plaats des onheils vervoerd. Herhaalde malen zijn in Amerika en Canada doktoren, ver pleegsters en geneesmiddelen per vliegtuig overgebracht voor het bestrijden van plotseling uitgebroken epidemieën. Dit was vooral het geval in het Noorden van Canada en vaak was deze hulp voor plaatsen, die op geen andere wijze dan per hondenslee te bereiken geweest waren. Het is evident, dat het vliegtuig, honderden KM. afleggend in enkele uren, ook hier ontelbare levens gered heeft. Eén enkel voorbeeld: In Oct. '24 ontving men te Victoria Beach op het militaire vlieg kamp een telegram, dat er een hevige diphtherie-epidemie was uit gebroken te Norway House, 500 KM. vandaar. Dringend werd huip verzocht. De barre wintertijd maakte een transport, anders dan per vliegtuig, over dien langen afstand onmogelijk. Welnu, 6 uur nadat het telegram om hulp te Victoria Beach ontvangen was, was Norway House in het bezit van het benoodigde antiserum, dat door den meegekomen dokter direct kon worden ingespoten, terwijl hij bij vele menschen nog de levensreddende tracheotomie kon doen. Deze miraculeus snelle hulp werd gebracht door een Canadeesch legervliegtuig uit het vliegkamp te Victoria Beach, vanwaar men eerst met een ander toestel ijlings serum uit de dichtstbijzijnde stad had gehaald. Hoeveel levens zouden hier wel niet gered zijn dank zij de door de Air Medical Service met het Canadeesche 746

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 24