gouvernement getroffen regeling, dat militaire machines ten allen tijde ter beschikking staan van het Roode Kruis? Ook op ander gebied zijn de vliegtuigen in Amerika in het belang van de bevolking werkzaam geweest. Zoo vermeldt een van de laatste Reports of Public Health: vol. 42 no. 7. In Quantico had men sinds 1917 ter bestrijding van de malaria getracht de broedplaatsen der muggen te vernietigen door drainage en door gebruik van olie. Noemenswaardige vermindering van het aantal malariagevallen was hierdoor niet bereikt. De in de omgeving aan wezige moerassen en waterplassen boden nog gelegenheid te over voor muggenproductie. Toen ging men er in 1926 toe over om de beruchte anopheles per vliegtuig te bestrijden. Op geringe hoogte vliegend, strooide dit parijsch groen uit en het bleek, dat deze bestrijdingswijze, eenmaal per week in den meest intensieven broed tijd toegepast, voldoende was om de anopheles uit te roeien, zoowel in dicht begroeide moerassen als in open plassen. In |apan hebben de militaire vliegers bij de aardbevingen van 23 en '25 vele van de wereld afgesneden dorpen geruimen tijd van levens- en geneesmiddelen voorzien. Hierdoor werden vele epidemieën in de kiem gesmoord. In Australië, waar vele doktoren een gebied onder zich hebben, grooter dan ons Java, heeft het vliegtuig natuurlijk groote dien sten bewezen en wel zoo groote, dat het gouvernement^ nu overal in de binnenlanden posten opricht, waar een medicus is met een hospitaaltje en een ambulance-vliegtuig. Deze posten doen dienst voor een gebied met een straal van ongeveer 300 KM. Ten allen tijde is de dokter radiotelegrafisch te bereiken en kan binnen enkele uien op elk gewenscht punt van zijn gebied aanwezig zijn. In de geweldige prairies is altijd wel een behoorlijk stukje grond ie vinden voor een landing en zoo heeft iedere groote ranch een eigen landingsterrein. Men wil van deze vliegtuigen ook gebruik maken om op" vaste tijden tandartsen en onderwijzers te transporteeren, terwijl natuurlijk de post op deze wijze bezorgd wordt. Ik moge ook hier één voorbeeld noemen van het groote nut, dat het vlieg tuig op dit gebied in Australië heeft gesticht: In het kleine mijn- dorp Mont Isa brak een typhusepidemie uit. De dichtstbijzijnde plaats waar men een dokter rijk was, lag 200 KM. ver. Dank zij het vliegtuig kon deze dokter overkomen om de zieken te behande len en alle "anderen te vaccineeren. Binnen 8 uur was hij weer in zijn standplaats terug. Per auto zou hij 2 volle dagen noodig gehad hebben en zou zijn dorp evenlang zonder medische hulp zijn geweest. 'In Siam bezit men op het oogenblik de best ingerichte vliegdienst van het Oosten. Een vermeldenswaardig feit is het,_ dat deze vlieg dienst door de Siameezen zonder vreemde hulp is ingericht. Zij hebben momenteel ongeveer 300 vliegtuigen. Siam bezit uitge strekte bosschen en rijstvelden, waarin zeer verspreid kleine plaats jes liggen, die onderling verbonden zijn met landweggetjes, waar- 747

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 25