over het vervoer in den natten tijd onmogelijk is. Voor een traject van 300 KM. rekent men in den drogen tijd nog ongeveer 14 dagen. Met het oog op deze primitieve toestanden ging het Sia- meesche gouvernement er al spoedig toe over om de militaire vliegtuigen ook voor meer vredelievende doeleinden te gebruiken. Men organiseerde luchtverbindingen voor het vervoer van post, passagiers etc., terwijl ook voor medische doeleinden de vliegtuigen disponibel gesteld werden. Dank zij deze organisatie is men er in geslaagd om vooral in de uitgestrekte oostelijke provincies de vele daar geregeld heerschende epidemieën op succesvolle wijze te bestrijden. In het jaar 1923 bijv. werd door de roodekruisvlieg- tuigen 100 KG. serum tegen hondsdolheid vervoerd naar plaatsen waar dit dringend noodig was. Herhaalde malen konden ernstige patiënten overgebracht worden naar het ziekenhuis in Bangkok. In 1921 brak in de provincie Ubol een kwaadaardige cholera- epidemie uit. Dank zij het vliegtuig kon het Dep. v. Volksgezond heid vanuit Bangkok, binnen drie uur na ontvangst van het tele gram om hulp, doktoren en geneesmiddelen ter plaatse doen zijn. Dank zij deze en nog veel meerdere successen is de aviatiek in Siam zeer populair geworden. Een door de koninklijke familie geopende inschrijving met het doel om Siam te voorzien van meer dere, goede ambulance-vliegtuigen werd door de heele bevolking enthousiast begroet, wel een bewijs, hoezeer het volk doordrongen was van het vele nut dier toestellen. Ik heb hier slechts enkele voorbeelden genoemd en zou er natuurlijk nog veel meer kunnen aanhalen, van prestaties van het vliegtuig in het belang van den zieken en gewonden mensch. Er uit blijkt de schoone evolutie van een technisch wonder, dat eerst alleen maar diende om dood en verderf te zaaien en nu juist daar leven en hoop brengt, waar vroeger wanhoop en dood heerschten. Door alle eeuwen heen heeft men ervaren, dat geen enkel middel van vervoer beantwoordde aan de voor gewonden en zieken te stellen hygiënische eischen, gehandicapt als het was door zijn gebondenheid aan vaste routes en zijn grooten vijand de afstand. Het de wereld veroverende vliegtuig vraagt niet naar wegen, vraagt niet naar het aantal KM., stoort zich niet aan natte of droge moesson en zweeft kalm over moerassen, ravijnen en bergen. Afdoende is gedemonstreerd, dat het evacueeren van gewonden en zieken per luchtambulance zooveel voordeelen biedt en juist daar waar afstand en terreingesteldheid de groote handicap was voor de andere vervoermiddelen, dat men het nergens meer a priori zal kunnen verwerpen. Het vliegtuig is hier in Indië nog zoo weinig bekend en mis schien wel daardoor gaat hier nog altijd de legende, dat het zoo'n gevaarlijk apparaat is. Hen, die deze meening ter goeder trouw zijn toegedaan, moge ik verwijzen naar Europa, waar het vliegen al bijna even gewoon 748

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 26