Hoewel nog wel overal eenige „artillerie portée" gehandhaafd bleef, en nog sleeds perfectionneering op dit gebied plaats heeft, wordt voor de lichte artillerie het getrokken systeem toch overal als het beste aangenomen, en wordt dit blijkbaar ook in Indië het verkieslijkst geacht. Het is niet mijn bedoeling hier verder een pleidooi te leveren voor de motortractie reeds rivieren van inkt zijn door meer be voegden over het onderwep, voor- of tegen paardentractie, ver schreven maar ik meen, naar aanleiding van de daaromtrent bestaande moderne litteratuur, een vrijwel aangenomen principe te verkondigen, als ik beweer, dat hoewel de paardentractie voorloopig nog niet (en misschien nimmer) geheel vervangen zal kunnen worden, toch de motortractie een steeds belangrijker plaats in het leger zal gaan innemen. Ontwikkeling der motortractie. Aanvankelijk bezigde men als trekkracht voor het geschut ge wone vrachtauto's, die men van een trekhaak voorzag. Deze wa ren voor het gewone vervoer langs den weg ook ruim voldoende maar zij konden zich niet of zeer moeilijk door verschillende terreinen bewegen. Om nu het geschut door het terrein te vervoeren ging men al spoedig gebruik maken van tractors, die in den landbouw gebe zigd werden, en gerequireerd waren. Deze tractors, die dus niet speciaal voor legerdoeleinden geconstrueerd waren, konden zich echter niet over den weg voortbewegen en moesten daarom ook op autos's geladen vervoerd worden. Bij het in batterij brengen der stukken door het terrein werden de tractors dan afgeladen. Deze methode was echter zeer kostbaar, daar men voor iederen tractor ook een vrachtauto noodig had bovendien was het op en afladen nog al omslachtig en ging dit met veel tijdverlies gepaard, hetgeen vooral knelde wanneer de manoeuvre nog be moeilijkt werd door vijandelijk vuur. Het werd daarom noodzakelijk speciaal voor legerdoeleinden tractors te bouwen en te gebruiken, die het transport van de artillerie onder alle omstandigheden en zoo snel mogelijk verze kerden, dus zoo wel op den weg als door het terrein. Deze tractors moesten zoo mogelijk dezelfde voordeelen geven als paardentractie, maar bovendien meerdere snelheid van verplaatsing en vergrooting van het terrein van actie. Voorwaarden waaraan tractors zooveel mogelijk moeten voldoen. lo Een snelle gang op den weg, zoodat vlotte en lange étappes gemaakt kunnen worden. Hier kan nog even worden opge merkt, dat de maximum snelheid der motorartillerie behalve 724

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 2