De eerste getallenlij geeft aan de lengte van een lijn, gemeten dwars over het voorhoofd, via de slapen, over de wangen en onder de kin, terwijl voor de tweede getallenreeks de maat is genomen horizontaal om den schedel. Het A. R. S. wordt in een cylindervormige bus geborgen en aan een band ter rechterzijde van het lichaam gedragen. Aangenomen mag worden, dat na den oorlog in Frankrijk een meer modern masker bij het leger is ingevoerd, met zekerheid is daaromtrent evenwel niets bekend. Ontwikkeling van het gasmasker in Italië. Het oude Italiaansche masker had een muilkorfmodel en ver toonde veel overeenkomst met het Fransche. Het bestond uit twee weefsellagen, samengesteld uit 62 afzonderlijke stukjes weefsel met een totaal gewicht van 165.7 gram. Masker en bril werden in een grauwlinnen zak geborgen. Eind 1916 werd het Italiaansche leger voorzien van het maschera polivalente (fig. 4), dat veel overeenkomst met het Fransche M2- masker vertoonde. Het bestond uit twee weefsellagen, waaromheen een gazen omhulsel was aangebracht. Het sloot op dezelfde wijze op het gelaat aan als het M2-masker. De vorm was evenwel eenigs- zins anders. De onderzijde had niet de gelijkmatige ronding van het Fransche model, doch was meer toegespitst. Dit was oorzaak, dat zich onder de kin plooien vormden. Om te voorkomen, dat hierdoor gas zou binnendringen, werden zij door een opgenaaide extra weefsellaag bedekt. Hoewel de afsluiting van het maschera polivalente niet een zeer betrouwbaren indruk wekt, schijnt het in de praktijk vrijwel voldaan te hebben. De oogglazen zijn uit mica gemaakt, van ronden vorm en in blik gevat. Ook is er een regenlap van waterproof stof op be vestigd. De constructie van het bandenstel komt met die van het M2-masker overeen. Ter hoogte van de slapen is nog een lange fig. 4. 753

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 31