De dikke weefsellagen, welke op het gelaat van den man rusten, zijn nog in sterkere mate hinderlijk, dan bij het M2-masker het geval is. Tot 1918 evenwel heeft het maschera polivalente bij het Italiaansche leger stand gehouden, daarna werden de nieuwe Fransche M2-maskers aldaar ingevoerd. Het gasmasker in Duitschland en Oostenrijk. Het primitieve masker, bestaande uit een gazen omhulsel, waarin zich een met chemicaliën gedrenkte prop watten bevond, werd eind 1915 vervangen door het Deutsche Heeresmaske. Het uiterlijk van dit gasmasker heeft in de oorlogsjaren zeer weinig verandering ondergaan, alleen de wangzakken zijn verval len. De busvulling is evenwel eenige malen belangrijk gewijzigd in verband met de groote variatie, die gedurende de jaren 1915 1918 in den aard der strijdgassen plaats vond. Ook zijn om het dragen van de vullingsbus aan het gelaat te vergemakkelijken, n.l. om het hinderlijke heen en weer slingeren ervan tijdens het loopen tegen te gaan, aan weerszijden van den mondring oogen aange bracht, vanwaar een koord (ophoudband) naar de maskerbanden gaat, om daarop te worden bevestigd. Het Heeresmaske (fig. 5), dat gedurende den geheelen oorlog uitnemend heeft voldaan, verdient alleszins onze aandacht. Busvulling: Het Heeresmaske model 28-8-'15 bezat een busvulling bestaande uit korrels ter grootte van 2 a 3 m.M. van goed opzuigende Bimskies (puimsteen) of diatomiet (infusoriënaarde of kiezelgoer), met een oplossing van potasch (kaliumcarbonaat, K2C03) gedrenkt. Deze vulling moest in hoofdzaak bescherming verleenen tegen chloorgas. Het Heeresmaske model 11-'15 a '16 was voorzien van drie vullingen: b(uitenste) vulling: diatomiet K2C03-oplossing; m(iddelste) vulling: adsorptiekool (A-Kohle) o(nderste) vulling (vóór den mond): puimsteen -f- urotropine. fig. 5 755

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 33