Dit systeem moest bescherming verleenen tegen de steeds werk zamer wordende gassen, in de allereerste plaats tegen het phosgeen. Doorgaans werden de verschillende vullingen of lagen in de bus door fijne draadzeven van elkaar gescheiden gehouden. Bij aanvallen met rook, blauwkruis en andere sterkwerkende prikkelgassen moest een soort deksel op de bus gedrukt worden om bescherming tegen deze gassen te verkrijgen. Hierdoor werd echter de ademhaling zeer bemoeilijkt. Het Heeresmaske model 11-C-l 1-1917 was uitgerust met de volgende vullingen: b. vulling: diatomiet -f- potasch (evenwel in de halve hoeveelheid van het vorige model), m. vulling: A-Kohle (l'/2 zooveel als model 11-11-'15 a '16). o. vulling: puimsteen -j- urotropine (als vorig model). We zien dus hier een belangrijke toename van de hoeveelheid adsorptie kool, die in meer moderne maskers zoo'n overwegende rol zou gaan spelen. De bedoeling bij deze verandering in het Heeresmaske was het verkrijgen van een betere bescherming tegen chloorpikrine en tegen de steeds hooger wordende concentraties van phosgeen. Ten slotte liet men de buitenste vulling van diatomiet- kaliumcarbonaat geheel vervallen en werd de busvulling (model 1918, Sonntagseinsatz) samengesteld uit twee lagen: de buitenste laag, uitsluitend uit adsorptiekool bestaande en de binnenste laag voor den mond, samengesteld uit puimsteen, gedrenkt in urotropi- neoplossing. Het Heeresmaske werd geborgen in een cylindrische bus en verstrekt in drie tailles. Onder in de draagbus bevindt zich een goed afsluitbaar vakje, waarin, geborgen in papieren zakjes, enkele dunne schijfjes van gelatine, de Klarscheiben, worden bewaard. Deze Klarscheiben dienen om het beslaan der ooglazen te voor komen. Zij worden tegen den binnenkant der oogglazen vastgezet met behulp van schroefklemmen, de convexe zijde van de plaatjes is naar het oog gericht. Zij zijn in staat het in de uitademingslucht voorkomende vocht op te zuigen en beslaan eerst na langdurig dragen van het masker (±6 uur). Bij drogen aan de lucht geven zij het opgenomen water weer af en zijn daarna weer voor gebruik geschikt. Slechte en ondoorzichtig geworden Klarscheiben moeten tijdig verwisseld worden, evenals die, welke ouder dan 6 maanden zijn (de datum van aflevering staat op de Scheiben gedrukt), daar zij dan doorgaans hun waterabsorbeerend vermogen verloren heb ben. Het verwisselen der Klarscheiben mag niet in den regen geschieden, evenmin tijdens een gasaanval; zij mogen nooit met vochtige vingers en moeten steeds aan den rand aangevat worden. Het oude model Heeresmaske was vervaardigd van rubberdoek en voorzien van wangzakken, die het mogelijk maakten van bui tenaf met behulp van een der vingers de binnenoppervlakte der nog niet van Klarscheiben voorziene oogglazen af te wrijven. 756

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 34