het andere einde is bevestigd in het maskerdoek, bevat een gecom bineerd in- en uitademingsventiel en gaat over in een speen, die in den mond genomen moet worden. De inlaatopening van de vullingsbus kan met een deksel gesloten worden. De vulling bestaat uit een mengsel van fijne houtskool en natron- kalk (1 2 of 1 3) met een totaalgewicht van 225 a 300 gram. Door het vochtig worden der natronkalk koekt de vulling in het gebruik evenwel spoedig samen, waardoor de ademweer- stand zóó hoog wordt, dat het masker niet meer gebruikt kan worden. De Russische soldaat had weinig vertrouwen in het eigen masker. Wel waren in het Russische leger veel Engelsche maskers in gebruik. Deze werden evenwel slechts voor bevoorrechte personen bestemd. Thans schijnt in Rusland veel op het gebied van het gaswapen gewerkt te worden. Bekend is echter niet of men thans over een modern, doelmatig gasmasker beschikt. De hoofdzaak van de enorme verliezen in het Russische leger door het gaswapen geleden, moet evenwel gezocht worden in het gebrek aan gasdiscipline. Vooral in het laatste gedeelte van den wereldoorlog, toen het communisme zich in het Russische leger deed gelden en daarna de soldatënraden onmachtig bleken om de militaire organisatie in stand te houden, ging de gastucht veiloien. In den boeienden militairen roman „Vom Zarenadler zur roten Fahne 1894— 1921" (Deutsche Bearbeitung von Major von Cochenhausen) geeft Peter Krasnor een voorbeeld van de ver- waarloozing van de discipline en van de gasverdedigingsmiddelen in de eindperiode van den wereldoorlog. Het Amerikaansche gasmasker. Een primitief masker is in het Amerikaansche leger nooit in gebruik geweest, omdat dit pas aan den wereldoorlog deelnam, toen het gaswapen en de verdedigingsmiddelen ertegen zich reeds tot een aanmerkelijke hoogte ontwikkeld hadden. De Ameri kaansche soldaat betrad het oorlogsterrein voorzien van de Engelsche small box respirator. Op aandringen van de Gas defence service werd de achterwand van den maskerzak voorzien van twee platen van helmetsteel, die door een lederen band bijeen gehouden werden en die een bepaalden graad van buigzaamheid bezaten, noodzakelijk voor het gebiuik te velde. Het pantser bschermde, wanneer de maskerzak in de afwachtingsstelling voor de borst gedragen werd, een groot en belangrijk deel van het lichaam. De gepantserde gasmaskerzakken werden nog kort voor het eind van den oorlog in grooten getale aangemaakt. Na den oorlog heeft men het „1919 model American mask ingevoerd, een masker dat veel van het Appareil Tissot en van den Small box respirator heeft, evenwel de neusklem en de speen 759

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 37