van de tractors ook afhankelijk is van de snelheid, waar mede het geschut kan worden vervoerd. De oude kanonnen hadden bij groote snelheid te veel te lijden van stooten en schokken van den weg. Men heeft dit verminderd o. a. door raden te voorzien van gummibanden, waardoor de verplaat singsnelheid kan worden opgevoerd. 2° De tractors moeten ieder gewild oogenblik den weg kun nen verlaten om links of rechts zijwaarts het terrein in te gaan, daar men b. v. door vijandelijk vuur daartoe plotseling gedwongen kan worden. 3° Het in orde brengen van den tractor om van den weg in het terrein te gaan moet met geen of gering tijdverlies ge paard gaan. 4° De constructie moet voldoende soepel zijn om het variee- rend terreinoppervlak te kunnen volgen zonder kans op bre- krage. Immers het doorkruisen van een terrein met granaat trechters, sloten, galangans, enz. doet het chassis van den tractor belangrijke veranderingen in stand ondergaan; het mechanisme moet daartegen bestand zijn zonder eenige kans op storingen. 5° Zeer gemakkelijk manoeuvreerbaar. De tractor moet zich gemakkelijk in het terrein bewegen. Hij zal soms de zonder lingste manoeuvres dienen uit te voeren, en moet daarom ook zeer stabiel zijn, zoowel in langs- als in dwarsrichting. Men zal dan weinig terreinhindernissen behoeven te ontwij ken en dientengevolge weinig tijd verliezen. Veschillende types van tractors. Wanneer ik de terreintractors indeel naar het systeem waarvan zij voorzien zijn, om zich door ongebaand terrein te begeven, kom .ik tot 4 hoofdgroepen en wel Tractors met vaste schoepenwielen. Tractors met metalen rupsband. Tractors met gummi rupsband. Tractors met een gemengd systeem, d. w. z. op den weg gewone wielen, in het terrein een der bovengenoemde systemen. Behalve deze soorten van tractors, die dus een speciale inrich ting hebben om zich door het terrein te begeven, bestaan er nog een groot aantal z. g. wegtractors, die vier- of zeswielig kunnen zijn, en niet in de eerste plaats voor ongebaand terrein gebouwd zijn, hoewel ze niet al te moeilijk terrein toch wel kunnen berij den. De meest bekende, ook voor militaire doeleinden gebruikte, zijn de vierwielaangedrevene F. W. D., de zeswielige Renault, en <de zeer bekende Fordson. Deze wegtractors zullen hier echter niet verder worden besproken. 725

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 3