A. Die waarbij men over schietgegevens beschikt: a. Ten opzichte van het doel. b. Ten opzichte van een hulpdoel. B. Die waarbij men niet over schietgegevens beschikt ten op zichte van doel of hulpdoel (kaartvuur). Bij de concentraties A. b. en B. onderscheidt men de verschillende gevallen, n. 1.: gunstig ongunstig normaal zeer ongunstig zeer gunstig. Het geheel is berekend voor de middelbare ge vechtsafstanden. Zie bijlage I. N. B. Uit de bijlage volgt zeer duidelijk het groote voordeel, indien men bij concentraties over schietgegevens beschikt. Wanneer we de bijlage bekijken, zien we bij de te maken fouten vele, die min of meer onafhankelijk van den afstand zijn, o. a. a. Fout in de plaatsbepaling van het doel, hulpdoel. b. Meet- fout. c. Kaartfout doel, idem hulpdoel, enz. Vandaar dat het zoo moeilijk is, om de te maken lengtefout in van den afstand uit de drukken. Daarom heeft men die in Hol land verwerkt in het gunstige ongunstige normale van het geval. Doch o. i. is er één fout, die van buitengewoon veel invloed is bij het toenemen van den afstand n. 1. de daginvloeden (zeker voor Holland, gezien pt. 283, schietvoorschrift). Men zal hiervoor o. i. bij het schieten op afstanden grooter dan de middelbare, een extra factor in rekening moeten brengen, n. 1. het verschil van de daginvloeden voor de afstanden. Nemen we hiervoor het getal 2% van pt. 283, dan zal men bij toenemen van den afstand een extra fout in rekening moeten brengen, zooals hieronder is aangegeven, t. o. van den middelbaren gevechtsaf stand, die op 4 K. M. is gesteld of t. o. van den afstand waarop die daginvloeden geschoten zijn. 4 K. M. 5 6 7 8 9 K. M. 2% v d. afstand 80 100 120 140 160 180 Verschil daginvloeden per K. M. in Meters. 20 20 20 20 20 M. De fout kan gemaakt worden in het meerdere of mindere. Derhalve moet in rekening gebracht worden: 40 40 40 40 40 M. m. a. w. Op afstanden boven 4 K. M. moet men boven het aantal honderd tallen Meters dat te bevuren is, per K. M. drachtsvermeerdering in rekening brengen een bedrag van 40 M. Geven wij nu een voorbeeld van een berekening van een vuur- concentratie volgens bovenstaande beginselen volgens kaartvuur. Zie bijlage 2. en volgens het Indische Schietvoorschrift-Artie. Bijlage 3. 766

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 44