de evenals zij nog onbewapende vijandelijke luchtverkenners. Hun eenige werkelijke vijand was de destijds zoo veelvuldige motor- panne. In deze periode vond men aan Duitsche zijde nog gelegenheid te discussieeren over de noodzakelijkheid van het al dan niet met sabel gewapend zijn bij het opstijgen. Iets waarover wij nu glim lachen. Betrachtten de vliegers aanvankelijk wederzijds een zekere ridderlijkheid, door, als zij in elkanders nabijheid ageerden de vijandelijke vliegtuigen te vermijden, weldra werd dit anders len einde den tegenstander te verjagen of zijn verkenning te beletten, werden eerst op eigen initiatief pistolen of karabijnen medege nomen, waarmede, meestal buiten eikaars vuurbereik, schoten werden gewisseld. Dit werd gevolgd door het medenemen dooi den waarnemer van een kleine mitrailleur, Hotchkiss door de Franschen, Parabellum door de Duitschers. Dat beteekende voor de toenmalige vliegtuigen met hunne 80 paards motoren, gezien het gewicht van mitrailleurs munitie, reeds een ernstige verzwa ring der te presteeren diensten. Het toevallige afschieten van een Duitsch vliegtuig voor Verdun op den 5den October 1914, en de daaropvolgende vermelding bij dagorder van dit wapenfeit, bleek een ernstige stimulans te zijn geweest voor den eigenlijken luchtstrijd. Kort daarop verscheen een Morane-Saulnier voorzien van een interessante uitvinding van Roland Garros. Deze bestond uit een vast ingebouwden mitrailleur welke door de schroef schoot, en hoe primitief de inrichting ook was, door de afwezigheid van een onderbrekingsmechanisme, toch is deze Morane te beschouwen als het eerste jachtvliegtuig. Spoedig kwamen nu de Duitschers (111 Juni 1915), met een geperfectionneerde wijze van mitrailleurinbouw en schotonderbreking voor den dag, in de Fokker El- een 80 paards éénzits monoplaan welk systeem door de üeallieei- den gecopiëerd werd. Fokker-Nieuport, ziedaar de eersten van een reeks aan beide zijden steeds meer geperfectionneerde krachtige luchtwapens. Het zijn één-zits vliegtuigen, voorzien van 1, 2, 3 vaste mitrailleurs, uitgerust met 80, 140, 185 paards motoren, één-dekkers, ander- halfdekkers, twee-dekkers, drie-dekkers met steeds meer opge voerde snelheid, grooter stijgvermogen, hooger plafond, betere wendbaarheid, aërodynamisch meer verzorgd en met beter uitzicht. Een wedstrijd tot materieele perfectie, aan weerszijden met ver nuft en volharding gevoerd, die nu eens aan den een, dan weer aan den ander een tijdelijken voorsprong gaf en die slechts onder broken werd door het einde van den oorlog. Maar niet alleen op het gebied van materieel zien wij dezen climax zich voltrekken, ook tactisch doet zich dat verschijnsel voor. 777

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 55