1 afdeeling verkenner-jagers D. C. I. 1 afdeeling verkenners C IV. 1 afdeeling artie waarnemingsvliegtuigen D. H. 9. Met de uitrusting der tweede groep is nog geen begin gemaakt, doch bij de oprichting daarvan mag men de toepassing derzelfde beginselen verwachten welke de uitrusting der le groep be- heerschten. Wij treffen dus als markant verschil tusschen het aanvankelijke ontwerp en de latere inzichten de vervanging van 1-zitsjagers door 2-persoons verkenner-jagers aan. Ten einde U in de gelegenheid te stellen tusschen deze beide types een parallel te trekken, zullen wij aan hetgeen in de in leiding reeds over den jachtvliegdienst gezegd werd, nog eenige uitbreiding geven. Zooals reeds terloops gezegd, was in den fronten-oorlog het 1-zits jachtvliegtuig de onbetwiste meester der lucht gebleven. Toch had het niet ontbroken aan pogingen om 2-zitters te schep pen welke superieur of minstens equivalent waren in gevechts- waarde aan den 1-zits jager. Als zoodanig zijn aan Duitsche zijde de C. L. toestellen gebouwd, als b. v. de Halberstadt, Hannover en Junkers-Fokker, en aan Engelsche zijde o. a. de Bristol Fighter. Over de Bristol Fighter zegt Generaal Von Hoeppner in „Deutschlands Krieg in der Luft" „Sie waren geachtete, unserm damaligen Jagdflugzeuge, dem Albatros D. V., mindestens eben- bürtige Gegner." Daarom was de Fokker D VII een welkome vervanging voor diezelfde Albatros D. V. en werd deze de schrik der Geallieerden. De Albatros had een maximum snelheid van 165 K. M. en een stijgtijd naar 1000 M. van 4 minuten. Voor de Fokker D VII waren deze getallen respectievelijk 200 K. M. en 1 3/4 minuut. Ook als wij de performance van de beste Duitsche 2-zits jager, (welke ook wordt opgegeven als gevechtsvliegtuig) de Halberstadt C. L. IV, vergelijken met de D VII, leeren ons de cijfers heel wat. Halberstadt C. L. IV, snelheid 168 K. M. per uur. stijgtijd naar 4000 M. 12,8 min. D. VII. snelheid 200 K M. stijgtijd naar 4000 M. 10 1/4 min. De beslissende factoren snelheid, stijgvermogen en wendbaar heid, zijn vanaf het oogenblik dat de 1-zitsjager zijn intrede deed, tot aan het einde van den oorlog toe de kenmerken geweest van zijn superioriteit. Een superioriteit welke ondanks tijdelijke inzinkingen door inzet van toestellen als de Bristol Fighter, ge handhaafd bleef door het verschijnen van steeds betere jagers. Wel blijven ook de veiligheidscoëfficiënt, de finesse, het plafond, het gezichtsveld, de vuurkracht en de werkingssfeer zeer gewich- 780

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 58