c. Het richtwiel, dienende om den band aan de voorzijde ge leiding te geven. d. Een aantal geleiderollen. De besturing geschiedt doordat men bij het naar links gaan der linkerrupsband langzamer laat loopen dan den rechter. Hoe geringer de beweging van den linkerband, hoe sterker de draai ing naar links. En omgekeerd. Laat men een band geheel stil, staan, dan draait de tractor bijna op de plaats. De draaicirkel is dus veel kleiner dan bij andere voertuigen. Bij uitzondering is de tractor aan de voorzijde voorzien van gewone wielen, die dan bestuurbaar zijn. Door den rupsband wordt de last over een groot dragend op pervlak verdeeld. Dit type heeft het nadeel dat het ook den weg vernielt, en zich bovendien zeer langzaam over den weg verplaatst (maximum snelheid ongeveer 8 K.M. per uur). Daarom komt men er al spoedig toe de tractors per auto te vervoeren, hetgeen juist niet de be doeling is. Deze tractors maken bovendien op het gevechtsveld zeer veel geraas, zoodat ze vooral 's nachts hun tegenwoordigheid onmid dellijk verraden. De besturing is eenigzins onhandig, de constructie vrij in gewikkeld. Ten slotte heeft de rupsband het bezwaar en dit is zeker niet het geringste dat de neiging tot slippen vrij groot is, hoewel niet zoo groot als bij het volgend systeem. Mijns inziens zullen tractoren volgens dit systeem steeds minder worden gebruikt, zoowel in den landbouw als in het leger. Daarentegen is het principe voor tanks (en ook voor gedragen geschut) zeer geschikt en vindt dan ook algemeen toepassing. Immers een tank is een „porteur" en geen „tracteur". Het vraag stuk van tank en tractor is daarom ook mechanisch absoluut verschillend. De tank is uitsluitend dragend voertuig. De last, die hij draagt en deze is niet gering verzekert zijn adhaesie, omdat deze afhankelijk is van het gewicht gedragen door de voortdrijvende organen en de wrijvingscoëfficient van deze organen met den bodem. Maar wanneer de last getrokken wordt, in plaats van ge dragen zooals bij een tractor vermindert de adhaesie en wordt vrij spoedig de grens bereikt, waarbij dan de aangedreven organen beginnen te slippen. Het zal wel een ieder bekend zijn, dat bij onbelasten tractor de slipkans het grootst is, terwijl bij het opvoeren van de belasting (tot zekere grens natuurlijk) de trekmogelijkheid steeds wordt verhoogd. Eenige bekende merken van het systeem met metalen rupsband zijnRenault, Cletrac, Holt. 727

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 5