Engeland. In Engeland werd in de eerste jaren na den oorlog, tijdens de afdanking van het landleger, ook de luchtmacht verwaarloosd. Lang duurde dit echter niet, daar men spoedig inzag dat tegen over Frankrijks groeiende luchtmacht, Engeland niet weerloos mocht blijven. Sedert 1923 zagen we daar dan ook van liever lede modernere toestellen verschijnen, en een vast programma tot uitbreiding volgen. Men onderscheidt daar de volgende types van oorlogstoestellen le. single seater fighters. 2e. army cooperation planes. 3e. day bombers. 4e. night bombers. Volgens Jane's „All the Worlds Aircraft" bezit Engeland o. a. 11 fighter squadrons, alle uitgerust met moderne 1-zitsjagers, d. i. 200 vliegtuigen. Deze opgave is echter zeer onvolledig. Door mijn bezoek aan de Royal Air Force Display, waaraan door ruim 180 vliegtuigen van allerlei types en van alle onder- deelen der R. A. F. werd deelgenomen, was ik bovendien zelf in de gelegenheid op te merken dat in Engeland geen 2-persoons fighter bij de fighter squadrons zijn ingedeeld, al bezit de R. A. F. ook toestellen welke in het buitenland wel als zoodanig betiteld worden Ik wil hier o. a. even wijzen op de vergissing, welke door dhr. Zegers begaan is in het (Ned.) W. J. 1926 door het voor te stellen alsof de totaal verouderde Bristol Fighter in Engeland tot op heden als 'n fighter werd beschouwd. Dit is onjuist. De Bristol Fighter was en is nog steeds ingedeeld voor army cooperation. En de moderne Fairey Fox welke de B. F. gedeel telijk vervangt is een zeer snelle daybomber, die nergens als fighters wordt opgegeven. Engeland handhaaft zeer positief de één-zitsjagers voor het offen sieve luchtgevecht. Een bewijs daarvoor mag wel heeten dat hoe wel de thans in gebruik zijnde jagers alle voorzien zijn van 385 P. K. Jaguar of 425 P. K. Jupiter motoren, op de R. A. Display weer vier nieuwe 1-zitsproefjagers uitkwamen met motoren van 430-700 P. K. en geen enkele 2-zitsjagers. Zelfs ontwikkelt in de Aeroplane (van 31/3-26) de heer Grey het plan om 1-zits verkenners te bouwen, wier eenige verdediging in hun groote snelheid zou moeten liggen. Het Engelsche standpunt is dus duidelijk. Vereenigde Staten. Zien we naar de Vereenigde Staten, dan vinden we daar aan den 1 -zitsjager een even belangrijke plaats ingeruimd. Door de Chief of the Air Service is de single-seater fighter vastgesteld als het jachtvliegtuig, en we zien dit zoowel bij den leger- als den marinevliegdienst ingevoerd (Curtiss). 783

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 61