de veronderstelling dat zij aanzienlijk bij de 1 -zitters ten achter staan. In dit verband lijkt het wel waarschijnlijk dat deze toestel len eerder zijn bestemd voor de „protection rapprochée", dus als beschermingsvliegtuig, dan ter vervanging der offensieve 1-zitsja- gers. Ter illustratie hiervan een citaat uit een artikel van Lieut. J. Romatet (aéronautique militaire): „Depuis l'armistice, nous avons vu mettre également en service divers types de biplaces de chasse. D'autres sont a l'étude. D'ailleurs, pour être fidéle a la vérité, nons devons dire qu'un peu avant la fin de la guerre, on avait constitué au front une escadrille d'essais dotée de biplaces de chasse H. D. 3. (Hanriot). L'armistice n'a pas permis a cette escadrille de se livrer a des expériences concluantes. Quoiqu'il en soit, la théorie des biplaces ouvre un débat intéressant. Pour beaucoup de pilotes le biplace de chasse est l'avion de chasse de l'avenir. Nous croyons ferme- ment que cette opinion repose sur une erreur et que tant que nous n'aurons pas assisté a une révolution compléte de la tech nique aéronautique, le monoplace restera le maïtre suprème du domaine de l'air." Daartegenover de meening aanhalende van den schrijver van „L'aviaton militaire et la guerre aérienne," de commandant Jau- neaud, die zich in zijn geheele werk een groot voorstander toont van de multiplace de chasse, lezen wij aanvankelijk„L'aviation de chasse, qui ne comprenait pendant la guerre de 1915 '18 que des avions monoplaces, pourra comprendre dans l'avenir des monoplaces et des multiplaces (trés probablement des biplaces)." Maar aan het slot van zijn werk zegt hij nog „Quoiqu'il en soit demain, le monoplace ne sera pas déchu paree que nous aurons des multiplaces de chasse. L'avion monoplace sera toujours l'appareil petit, léger et certainement plus maniable que le meilleur biplace". Hij veroordeelt dus allerminst den 1 zitsjager, speciaal om dat er nog geen 2- of meerzitters bestaan die dezen evenaren. Ten slotte nog de meening van capitaine Chateau vieux, (aéronautique mil.) die zegt bij zijn bespreking van de Duitsche opvatting: „En ce qui concerne l'avion de chasse biplace, nous croyons fermement que c'est un non sens." Uit deze onaangevallen meeningen, uitgesproken in de Aéro nautique Militaire, mogen wij dus gerust concludeeren dat ook Frankrijk uitsluitend de 1-zitsjagers voor het offensief handhaaft. Ware dit niet zoo, dan zou Chateauvieux zich niet zoo vernie tigend over den 2-zitsjager hebben uitgelaten bij de bespreking van het boek van Aviaticus, welke juist in zijn werk van den 2-zitsjager beweert: „Heute ist dieser Typ bei den Franzosen dem Einsitzer anscheinend zahlenmaszig überlegen". Ook wil ik nog wijzen op de onvolledigheid van het (Ned.) W.J. 1926, dat aangeeft, dat Frankrijk o.m. bezit: 785

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 63