2 régti de chasse. 9 régti d'observation. 4 groupes d'aviation. De indruk dezer cijfers wordt totaal gewijzigd door de noot welke daaraan toegevoegd id is Jane's „All the Worlds Aircraft" n.l. „men moet erom denken dat de officieele classificatie, weer gegeven in de bovenstaande lijst niet volkomen juist is, daar zoo wel de régti de chasse als de régti d'observation gemengde re gimenten zijn". Duitschland. Hoewel Duitschland momenteel niet in de gelegenheid is zelf ervaring op te doen met moderne militaire vliegtuigen, geeft toch „Führung und Gefecht" in het algemeen het gebruik van vlieg tuigen aan. Nu heeft Duitschland tijdens den oorlog uitsluitend den 1-zitsjager gebezigd en demobiliseerde in 1918 niet minder dan 82 jachteskaders. Desondanks heeft ook daar de meening postgevat dat de 2-persoonsjagers bij het luchtgevecht der toe komst een zeer belangrijke rol zullen spelen. Zoo lezen wij in „Was musz der Deutsche von der Fliegerei wissen" van Aviati- cus: „Der Jagdeinsitzer ist ein reines Angriffsflugzeug, für jeden anderen Zweck ist es ungeeignet Der Jagdzweisitzer kann sich auch nach rückwarts wehren. Der M.G. Schütze ist in der Lage mit seinem beweglichen, auf dem Drehkranz montierten Maschinengewehr, viel leichter ein geziehltes Feuer abzugeben als der Jagdeinsitzer, der stets mit dem ganzen Flugzeug ziehlen musz. Eine geschlossen fliegende Jagdzweisitzer-staffel bildet also eine starke Kampfkraft, die sich ohne Bedenken weit ins feindliche Hintergeiande wagen kann." En verder vinden wij daarin„Der Jagdzweisitzer, dessen fliegeri- sche Eigenschafte bei gleicher Motorstarke besonders bezüglich Ge- schwindigheid hinter dem Einsitzer zurückbieiben, kann den Kampf urn die Luftherschaft weit hinter die feindliche Front tragen und ist auszerdem der gegebene Begleiter für Tagbombengeschwader". Wat Aviaticus dus voorheeft met de 2-persoonsjagers is dus niets dan de reeds eerder genoemde „close protection". Waar hij echter zelf de inferioriteit der 2-persoonsjagers toegeeft qua snelheid en andere vliegeigenschappen, veroordeelt hij ze daar door als ongeschikt voor het zuiver offensieve luchtgevecht. Dit te meer waar hij nog zegt„Nach dem zusammenstosz der Ge- schwader lost sich die Luftschlacht in Einzelkampfe auf". Dan moet dus de 1-zitsjager eerst ten volle superieur worden, wijl de eigenlijke kracht van 2-persoonsjagers in het escadrille- verband schuilt. Overigens is het lang niet precies hetzelfde toestel wat in de verschillende gevallen onder 2-persoonsjagers verstaan wordt. Aviaticus wenscht de hoofdvuurkracht in de achtermitrailleurs, 786

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 64