zoodat een aan zijn verlangens beantwoordende 2-zitsjager be wapend zou moeten zijn met minstens 2 mitrailleurs achter en 1 a 2 mitrailleurs voor. Bij de Beardmore-fighter zien we even wel achter 1 mitrailleur en voor 2 mitrailleurs ingebouwd. Deze bewapening wijst m. i. op een offensief optreden van den be stuurder zelf. Verder valt het op dat meerdere moderne 2-per- soonsjagers, zooals de Levasseur 6 C 2 en de Avia B. H. 26 slechts een actie-radius bezitten van 2 uren, hetgeen m. i. niet wijst op gebruik voor groote afstanden. Andere 2-persoonsjagers, zooals de Fokker D. C. I. en C. D. hebben weer voor 4 of meer uren brandstof. Dit wijst dus op een specialiseering voor ver schillende doeleinden, en is alzoo een aanmaning tot voorzichtig heid bij de beoordeeling van het gebruik dat elders van 2-per- soonsjagers gemaakt wordt. In het bijzonder zij hier opgemerkt dat den Duitschers de ge legenheid is ontnomen deze theorie aan eigen ervaring te toetsen, zoodat meer waarde dient gehecht te worden aan de opvattingen welke in landen met krachtige luchtmacht gehuldigd worden. En uit het voorgaande hebben wij kunnen zien hoe juist bij de groote strijdmachten van het oogenblik unaniem de 1-zitsjager gehandhaafd blijft als de voornaamste drager van het offensief. Dit sluit natuurlijk niet uit dat door de specialiseering der vliegtuigtypes, in de groote luchtmachten ook een plaats zal zijn ingeruimd aan een snel goed bewapend 2-persoonsvliegtuig dat bij beveiligende of beschermende opdrachten de „close pro tection" op zich kan nemen. Wij zouden nog hierbij op kunnen merken dat de 1-zitsjager door zijn betrekkelijk kleine werkingssfeer in zijn actie beperkt blijft binnen zekere grenzen, waarbinnen hij offensief optreedt. Hij is alzoo eenigszins aan te merken als de drager van het offensief-defensief. De 2-persoonsjager die uit hoofde van zijn groote actieradius voor het offensief op grootere afstanden zou moeten dienen, is uit hoofde van zijn strijdwijze de uitvoerder van een defensief-offensief, hetgeen duidelijk wijst op een min der gunstige tactische positie ten opzichte van een offensieven tegenstander. wordt vervolgd). 787

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 65