7. HET 75-JARIG BESTAAN VAN DE MILITAIRE SCHOOL. Op den lsten October 1927 zal het 75 jaar geleden zijn dat de Militaire School te Meester-Cornelis werd opgericht. Het toenemend gebrek aan 2de Luitenants bij het wapen der Infanterie veroorzaakte veel moeite om het aantal officieren dat bij de expeditionnaire troepenmacht in Nias(1847), Palembang (1849-1851) in de Wester Afdeeling van Borneo(1850) was inge- deejd, voltallig te houden. Toen in Mei 1852 een tekort aan 37 tweede luitenants was ont staan, deed het Legerbestuur aan de Indische Regeering het voorstel 30 a 35 onderofficieren van de Infanterie te detacheeren bij het 7e Bataljon te Meester-Cornelis teneinde hen aldaar op te leiden tot tweede luitenant. Op 1 October 1852 werd de eerste cursus tot opleiding tot 2de luitenant te Meester-Cornelis met 8 leerlingen onder leiding van den 2en Luitenant H. L. Veenhuizen geopend. In verband met het toenemend aantal leerlingen werd hem reeds in 1853 een luitenant instructeur toegevoegd terwijl het onderwijs voortaan werd gegeven in de localen van het „Officierspaviljoen" het tegenwoordige ge bouw van de Militaire School. De leerlingen bleven echter in administratie en gehuisvest bij het 7de Bataljon te Meester-Cornelis. Drie jaren later werd het aantal leerlingen op 60 gebracht ter wijl in 1858 werd besloten om alle leerlingen in het Officierspavil joen onder te brengen. Het aantal élèves nam nu snel toe. De formatie werd in 1860 tot 116 uitgebreid terwijl in dat jaar de inrichting de officieele benaming van Militaire School kreeg. Die uitbreiding was een gevolg van de groote behoefte aan officieren. In de jaren 1859 en 1860 Stond een troepenmacht van respectie velijk 7500 en 6800 man te velde, als een gevolg van het uitbreken van den Bandjarmasinschen Krijg, de Iste en 2de Boni expeditie, de onlusten op de Mentawei-eilanden, Redjang, Palembang, Ceram, de Ooster-districten en de Toradjalanden. De cursus voor de officiersopleiding bestond uit 4 semesters, duur de dus 2 jaar en aan de Militaire School werden aanvankelijk al leen tweede luitenants bij het Wapen der Infanterie en de Militaire administratie opgeleid. Eerst later, in 1872 werd de mogelijkheid geopend tot opleiding tot 2de luitenant bij het Wapen der Cava lerie. Een voorstel dat in 1861 werd gedaan om aan de Militaire school ook de Applicatenschool te verbinden voor opleiding tot artillerie-officier is echter nooit tot uitvoering gekomen. In 1872 breidde men den cursus tot een leergang van 3 jaren uit en in de daarop volgende jaren beleefde de Militaire School 788

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 66