De cursus tot opleiding van onderoffieren tot het toelatings examen tot den H. C. (in de laatste jaren veranderd in de oplei ding tot het toelatingsexamen van de K. M. A.) heeft tot Juni 1927 bestaan. Toen deden de laatste twaalf leerlingen van dien onder officiers-cursus examen voor de K. M. A. en stierf feitelijk de onderofficierscursus van de M. S. af. Men heeft aan de M. S. ook nog een proef genomen met de opleiding van jongelieden van Inheemschen landaard tot den rang van Inlandsch Officier bij het Wapen der Infanterie. Hiertoe werden op den len cursus van 1907/1908 een drietaai Javaansche jongelieden van aanzienlijken huize die de H. B. S. bezochten of in opleiding waren aan een der scholen tot opleiding van In- landsche Ambtenaren, toegelaten. In de 4 volgende cursus jaren konden telkens slechts 3 jongelieden die aan de eischen voldeden worden toegelaten. In verband met het geringe aantal candidaten moest men in 1911 echter besluiten tot de op heffing van den cursus en in 1914 legden de laatste élèves het offi ciersexamen af. In zijn kort zevenjarig bestaan leverde de cursus 13 inheemsche officieren aan het Indische Leger af. In het jaar 1917 had de wereldoorlog bijzondere consequenties voor sommige leerlingen van de M.S. De élèves namelijk, die ge slaagd waren voor den Hoofdcursus, konden niet naar Nederland opgezonden worden evenmin als de cadetten die toegelaten wa ren tot de Kon. Mil. Academie. Toen werd aan de M.S. een tijde lijke cursus geopend voor de opleiding van de cadetten en leer lingen die geslaagd waren tot het toelatingsexamen van den H.C. maar door de tijdsomstandigheden niet naar Nederland konden worden opgezonden. Op 22 Augustus 1919 werd deze cursus weer opgeheven en bleef aan de M.S. alleen de voorbereidende cursus voor den H.C. bestaan. Intusschen liep het aantal leerlingen der M.S. gestadig achter uit en teneinde deze achteruitgang tegen te gaan, en het peil der leerlingen zoo mogelijk op een hooger niveau te brengen werd een voorstel ontworpen om aan de inrichting een voorbereidende cursus te verbinden. Op dien Vóór-cursus zouden jongelui uit de burgermaatschappij afkomstig rechtstreeks aan de M.S. worden ge plaatst, en aldaar opgeleid worden tot sergeant en het noodige onderwijs genieten om hun voor te bereiden voor den cursus die aansloot op den Hoofdcursus. Voor het examen van dien Voor cursus, die opengesteld werd voor alle landaarden, stelde men eischen die ongeveer gelijk stonden met die van het toelatings examen voor de H.B.S. Bovendien hoopte men met de oprich ting van dien Vóórcursus die op 1 Juli 1920 geopend werd aan de bezwaren die de verschillende ouders tegen het kazerneleven hadden, tegemoet te komen. Intusschen had men op de Regimentscursussen in Nederland tot voorbereiding van het admissie-examen voor den H.C. een uitgebreider leerplan ingevoerd. De leerlingen van den Vóór-cursus 791

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 69