Tractors met gummirupsband. Om verschillende bezwaren van den metalen rupsband te eli— mineeren vond Kégresse de naar hem genoemden „chenille" uit, dat is een band zonder eind, vervaardigd van rubber en canvas. Deze gummirupsband werd het eerst geconstrueerd door Citroen, die toen met de bekende Citroën-Chenille-Kégresse de Sahara doortrok, en daardoor de roep van het systeem over de geheele wereld verspreidde. Het principe van den Citroën-Ghenille is geschetst in fig 111. Dit systeem wordt meestal met voorwielen toegepast, die dan bestuurbaar zijn. Het voertuig is voorzien van een goede veering, is zeer stabiel en gemakkelijk bestuurbaar ook in het terrein. Het beweegt zich vlot door het veld en is snel op den weg. Op het eerste gezicht lijkt dit systeem dus ideaal. Dit is echter niet geheel het geval. De auto met gummirupsbandvoortbeweging is weer een prachtige „porteur", vooral op zanderigen grond, waarvoor hij dan oorspronkelijk ook gebouwd is, maar als tractor heeft hij weer het groote nadeel, dan de gummirupsbanden op vochtigen grond spoedig gaan slippen. Op kleiachtigen bodem vullen zich de holten in den rupsband dikwijls met glibberigen klei, wat ook weer aanleiding geeft tot slippen. Het reinigen van het mechanisme is bezwaarlijk en tijdroovend. Voorts zijn de beide voorwielen niet aangedreven waardoor deze in enkele situaties wel eens weerstand bieden aan de voor- waartsche beweging, b. v. bij sommige greppels of kuilen. Het komt zelfs wel eens voor, dat de voorwielen in den greppel blijven vast zitten, waarop dan de rupsbanden gaan doorslippen en de tractor niet meer vooruit wil. Een dergelijke toestand is geschetst in fig. III. Ten slotte slijten de rupsbanden vrij snel, o. a. doordat ze in de bochten eenigszins over den grond schuren. Daar de prijs der gummirupsen nogal hoog is, is dit dus oneconomisch. 728 gummi band.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 6