796 producten, van wat hij daarvoor in 1914 zou hebben gekregen. Nu probeerde het Sovjetbewind door den uitvoer van graan naar het buitenland in de kapitaalbehoefte van de industrie te voorzien. Maar de boer wilde zijn graan niet afstaan en mede in verband met de transportmoeilijkheden kan het Gos- plan van '25/26 door het mislukken van den graanopkoop niet worden doorge voerd. Alles wijst er op dat ook het Gosplan van 26/27 om dezelfde redenen niet uit te voeren is. Daarbij komt nog dat de handelsbalans voortdurend passief blijft. Van 25/26 bedroeg dit passief 257 millioen Roebel, een bedrag dat grootendeels in goud naar het Buitenland is gevloeid of door buitenlandsche credieten moest wor den gecompenseerd. Zoolang de productieprijs niet daalt is de export van landbouwproducten en daarmede de kapitaalsvoorziening noodig voor het op peil houden en zoo mo gelijk voor de uitbreiding van de industrie, uitgesloten. En zoo schijnt de Sovjet-Republiek in een impasse geraakt te zijn, waaruit zij alleen te redden is, öf door ruime kapitaalsvoorziening uit het Buitenland, óf door het beginsel van de nationalisatie van de industrie en den buitenlandschen handel te laten vallen. En daar het laatste met het prijsgeven van den comgiunistischen heil staat gelijk staat zal Rusland alles in het werk stellen om het noodige kapitaal voor het Buitenland los te krijgen. Dat is de kern van het probleem waarvoor de communistische leiders zich thans geplaatst zien en waaruit het conflict van de Stalingroep met de oppositie is voortgesproten. Kapitaal uit het buitenland is niet gemakkelijk te krijgen. Ka pitaalvorming in het binnenland heeft echter slechts plaats in de particuliere boerenbedrijven in hoofdzaak in die van die der Koelaki, als overschot aan landbouwproducten of in een anderen meestal zeer iabielen vorm. De linksche oppositie wil zich meester maken van dit door de boeren gevormde kapitaal ten behoeve van de industrie en aan den landbouw alleen het noodige overlaten om van te leven. Zij zijn de diehards der communistische partij en als goede marxisten meenen zij dat het socialisme alleen dan kan worden verwezenlijkt, als het in alle landen tegelijk wordt ingevoerd, in de eerste plaats in de in dustrielanden van West-Europa met hun sterke fabrieksbevolking. Daarom zijn zij voor de propaganda van de wereldrevolitie in de westersche groot-indus trielanden. Zij willen een proletariaat van arme boeren en het privaateigendom en den privaathandel op het platte land afschaffen. In die linksche oppositie zijn weer twee stroomingen. De eene strooming aangevoerd door Zinoviof, wil de rijke boeren alles desnoods met geweld af nemen. De Trotskygroep is veel gematigder. Ook zij wil steunen op den armen boer, meent dat de Serednjaki een theoretisch product is van de Sta lingroep. Trotsky wil geen militant communisme. Hij wil geen geweldmid- delen toepassen, uit vrees voor het uitbreken van een boerenrevolutie. Hij voelt er meer voor om door een prijsverhooging van de industriepro ducten den boer te dwingen tot het afgeven van zijn landbouwvoortbreng- selen, want feitelijk is de opvoering van dien prijs niet anders dan een ver hooging van den belastingdruk. De linksche oppositie vindt de Stalingroep te nationaal en onvoldoende in ternationaal georienteerd. Bovendien kant zij zich tegen het feit dat Stalin te veel naar het Oosten is georienteerd, alleen heil ziet in het verwekken van de wereldrevolutie in het Oosten, daarbij bouwende op het nationalisme der Aziatische volkeren met volkomen negeering van de marxistische beginselen. Behalve de linksche oppositie van de Zinovief-Trotskygroep bestaat nog een rechtsche arbeidersoppositie onder aanvoering van Sokolnikov. Deze groep streeft naar een geleidelijke eliminatie van het communisme, afschaffing van het monopolie van den Buitenlandschen handel en uitbreiding van de conces- siepolitiek. De rechtsche vleugel van deze groep die onder leiding staat van Schliapnikov en Ossovsky wenscht tot een fusie te geraken met de socialisten van West-Europa in het bijzonder met het Internationaal Verbond van Vak- vereenigingen, met de lie Internationale van Amsterdam Zij streven naar de liquidatie van de Staatsindustrie, de vrijheid van drukpers en den godsdienst,

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 74