De meest bekende merken van tractors voigens dit systeem zijn Citroen, Chenard-Walcker en Alfa-Romeo. Op het dit jaar gehouden „concours de tracteurs" in Frankrijk is Citroen plotseling met een nieuw type gummirupsband uitge komen, dat voorzien is van metalen schoepen. De adhaesie wordt daardoor natuurlijk vergroot, dus de slipkans verminderd. De tractor is door het Fransche legerbestuur geprimeerd. Verdere gegevens zijn mij nog niet bekend. Tractors met een gemengd systeem. Dit nog jonge systeem is zeer logisch en zal n. m. m. in de toekomst ook het meest toepassing vinden. Het ligt immers voor de hand, dat men het voertuig op den weg de voortbeweging geeft, die het meest geëigend is voor den weg, namelijk gewone wielen op gummibanden, en in het terrein een speciale inrichting. Deze laatste kan dan zijn schoepenwielen of rupsband. Een sys teem met opklapbare schoepenwielen is geschetst in fig. IV. De inrichting is zoodanig, dat de tractor op den weg gewoon op vier wielen met luchtbanden rijdt. Hij kan zich dus even snel verplaatsen als een gewone vrachtauto. Ieder der wielen is echter voorzien van een stelsel schoepen, welke tijdens het rijden op den weg neergeklapt zijn en dus buiten werking blijven, maar welke, als de wagen van den weg het terrein in moet, uitgeklapt kunnen worden en dan in den bodem grijpen. Deze tractors hebben bovendien vierwielaandrijving, d. w. z. dat zoowel de voor- als de achterwielen aangedreven worden, hetgeen het voordeel heeft, dat de geheele adhaesie van de wie len met den weg voor de voortbeweging benut wordt, waardoor de trekkracht vergroot wordt. Bovendien werken de voorwielen nooit tegen doch meegreppels, granaattrechters e. d. worden dus gemakkelijker overwonnen. De meest bekende volgens dit systeem zijn de Latil en de zeer merkwaardig geconstrueerde Pavesi. 729 Schoepen uitgeklapt. Schoepen ingeklapt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 7