805 rechtvaardigen en het ook verdedigt. Alzoo een werkwijze, die lijnrecht staat tegenover het bij ons gewenschte (A. V. O. punt 7) „waar gaat het om", doch die n. h. v. wel als menschelijk kan worden aangemerkt. Deze aanhaling moge er toe bijdragen vooral steeds te streven naar het nemen van een wel overwogen besluit, aangezien alleen dan van „vastbera denheid bij de doorvoering ervan" sprake kan zijn. Schema's hebben hun waarde, doch feitelijk alleen dan, als men er gemotieveerd van weet af te wijken. Schrijver leidt dan onder het opschriftQuelques notes sur la manoeuvre en retraite et la rupture du combat" en aan de hand van een apphcatorisch voorbeeld voor 1 brigade 2 regimenten met hulpwapens), eemge beginse len af voor het afbreken van het gevecht en de vrijwillige terugtocht. In een chronique des états-unis wordt melding gemaakt van de belasting van den Amerikaanschen infanterist (zie I. M. T. blz 460). In een noot worat vermeld „volgens officieele gegevens bedraagt de totale belasting in Italië 26 K. O.; in Frankryk en Japan 32 K. O. In Engeland 27,5 K. O. (zie W. J. 26 blz. 213) en in Duitschland 41.5 K. G. La Revue d'Infanterie. Juli 1927. Van lieutenant-colonel Grasset, directeur van een school voor reserve officieren, is een voordracht opgenomen over het gevecht bij Ethe (zie ook I.M. T. blz. 358). Het is een populaire voordracht over deze leerzame periode door een officier, die zelf als compagniescommandant een aandeel nam in den strijd. Na het bekende verhaal omtrent het geheel onverwacht stooten op den vijand, de stortvloed van verwarringen en misverstanden, eindigt de schrijver met een serie waarschuwingen, waarvan de volgenden mogen worden vermeld: waak vooral tegen besluiteloosheid, bedenk, dat de soldaat zijn chefs oordee t, ze onmiddellijk veracht als ze niet, doch ze tot in den dood volgt, als hij voejt> dat ze wél op de hoogte van hun taak zijn. Bedenk, dat men op het slagveld nagenoeg goed doet, wat men gewoon is, uitstekend te doen en in het geval men niet weet, hoe te handelen, men volgens zijn temperament handelt d. w. z. de krachtelooze doet niets en wacht bevelen af, de man met een oploopenden aard begaat domheden en snelt met zijn mannen nutteloos den dood tegemoet. Colonel Berenguier vervolgt zijn opstel, U instruction et Veducation de l in- fanterie" en behandelt l'instruction dans la compagnie, dus de taak van den compagniescommandant. Het handelt hier uiteraard ook om de rekruten-op leiding. Het instructie programma voor de compagnie wordt besproken en hierbij valt het volgende op. Het bepalen van het aandeel, dat elk der ge gradueerden in de opleiding neemt, is een der moeilijke zaken, want het is niet meer mogelijk, dat ieder kaderlid alles onderwijst. Er zijn zaken, die be paald geschikte onderwijzers vragen. Uit het werktableau voor een week, blijkt, dat als zoodanig o.a. beschouwd worden: de opleiding in de behan deling van den geweermitrailleur, het schieten en de meer technische pionier- werkzaamheden, als b.v. het maken van ijzerdraad versperringen. Onder het opschrift, procédés d'instruction des observateurs dans le cadre de la compagnie des voltigeurs" wordt de opleiding van den soldaat tot waarnemer besproken. Aan dit onderdeel wordt blijkbaar in het Fransche leger veel zorg besteed. Het is geen specialisten opleiding; elk soldaat moet als zoodanig worden gevormd. Feitelijk zijn deze oefeningen te vergelijken met onze oefeningen in het opsporen en aangeven van doelen in het terrein. Een afzonderlijk hoofdstuk wordt gewijd aan het vervaardigen van panoramaschet- sen Hiertoe wordt gebruik gemaakt van een in ruiten verdeeld raam of roos ter, dat op eenigen afstand van het oog wordt gehouden, zoodat als het wa re 'een ruitverdeeling over het panorama wordt gelegd. De schets wordt daar na gemaakt op een papier waarop een soortgelijke ruitverdeeling is aangebracht. De waarneming bij nacht, in bergterrein, en den bewegingsoorlog worden afzonderlijk beschouwd. Het opstel bevat verschillende punten, die een com- pagniescmdt. van nut kunnen zijn bij het samenstellen van zijn oefenschema, vooral voor hen die streven naar het brengen van afwisseling in de gewoonlijk gehouden oefeningen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 83